Häiriöitä verkkopalvelussa torstaina 12.3.
Ilmarisen verkkopalveluissa voi esiintyä torstaina 12.3. lyhyitä häiriöitä.
Huoltotöistä johtuvat häiriöt ajoittuvat arviolta välille 16-20.
Pahoittelemme häiriöitä!
Ajankohtaista
Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärien kehitys kääntyi vihdoin positiiviseksi
Työntekijämäärä nousi maaliskuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä +0,1 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Plusmerkkinen tulos on ensimmäinen lähes kolmeen vuoteen.
Uusi ammatillisen kuntoutuksen kokeilu alkaa – tavoitteena nopeampi työllistyminen
Ilmarinen ja Eezy Työllisyyspalvelut aloittavat uuden, tulosperusteisen ammatillisen kuntoutuksen kokeilun. Tavoitteena on vahvistaa kuntoutuksen tuloksellisuutta, nopeuttaa asiakkaiden työllistymistä ja rakentaa asiakkaalle nopealla tahdilla etenevä, työelämälähtöisistä ratkaisuista koostuva palvelukokonaisuus.
Tutkimus: Epävarma maailmantilanne on lisännyt työkykyjohtamisen merkitystä
Työkyvyttömyys aiheuttaa vuosittain miljardiluokan kustannukset. Toimet sen ehkäisemiseksi korostuvat epävarmassa maailmantilanteessa. Vaikka taloudellinen tilanne on vaikea, haluavat yritykset edistää henkilöstön työkykyä. Tiedot selviävät Ilmarisen laajasta tutkimuksesta.