Kuvituskuva.
Tiedote 9.5.2018

Osittaisen vanhuuseläkkeen suosio kääntyi laskuun

Osittaista varhennettua vanhuuseläkettä haettiin ahkerasti alkuvuodesta 2017, kun se astui voimaan. Tänä vuonna hakemuksia on tullut 40 prosenttia viime alkuvuotta vähemmän.

Osittainen vanhuuseläke astui voimaan eläkeuudistuksen myötä 2017, ja sitä haettiin alkuvuodesta jopa odotettua enemmän.

– Osittaisen vanhuuseläkkeen saama julkisuus varmasti vaikutti eläkelajin suosioon alkuvaiheessa. Tänä vuonna hakemuksia on tullut 40 prosenttia viime alkuvuotta vähemmän. Käytännössä hakemusmäärä tasaantui nykylukemiin jo viime syksynä, kertoo Ilmarisen eläkejohtaja Nina Bruun.

Ilmariseen tulee nykyisin viikoittain noin 50 osittaisen vanhuuseläkkeen hakemusta. Kaiken kaikkiaan Ilmariseen saapui tammi-huhtikuussa 2018 vajaat 900 osittaisen vanhuuseläkkeen hakemusta, kun viime vuonna samaan aikaan hakemuksia tuli lähes 1500.

Suurin osa eläkkeenhakijoista, lähes 90 prosenttia, valitsi osittaisen vanhuuseläkkeen määräksi 50 prosenttia eläkkeestä.

– Se on osittaisen eläkkeen maksimimäärä. Toisena vaihtoehtona on nostaa eläkkeestä 25 prosenttia, Bruun kertoo.

Osittainen vanhuuseläke lisää joustoa työuran loppuun. Osittaisella vanhuuseläkkeellä voi itse päättää, tekeekö töitä eläkkeen rinnalla vai ei, ja kuinka paljon töitä tekee. Osittaisen vanhuuseläkkeen voi saada 61 vuotta täyttänyt.

–Vaihtoehtoja harkitessa on tärkeä muistaa, että osittainen vanhuuseläke pienentää lopullista eläkettä pysyvästi. Ilmarisen verkkosivuilla ilmarinen.fi voi kirjautuneena laskea oman osittaisen vanhuuseläkkeensä määrän sekä sen, kuinka suureksi varsinainen vanhuuseläke muodostuu. Verkossa voi myös hakea eläkettä, Bruun muistuttaa.

Lisätiedot:

Tutustu osittaiseen vanhuuseläkkeeseen

Eläkettä koskeviin kysymyksiin vastaa Ilmarisen asiakaspalvelu numerossa 010 195 000

Median kysymyksiin vastaa Nina Bruun, eläkejohtaja, Ilmarinen, etunimi.sukunimi(a)ilmarinen.fi, p. 050 577 9143

Ajankohtaista

Tiedote 15.7.2026

Ilmarisen suhdanneindeksi: Taloudessa on kasvun merkkejä, mutta työmarkkinat seuraavat viiveellä

Työntekijämäärä laski kesäkuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä 0,1 prosenttia vuodentakaisesta. Vaikka indeksi jäi niukasti miinukselle, talouden piristymisestä on merkkejä näkyvissä. Työmarkkinoilla käänne näkyy kuitenkin viiveellä.

Ilmarisen suhdanneindeksi: Taloudessa on kasvun merkkejä, mutta työmarkkinat seuraavat viiveellä

Uutinen 23.6.2026

YEL-uudistuksesta päästy sopimukseen – eläkemaksujen perusteeksi ehdotettu niin sanottua valinnanvapausmallia

Sosiaali- ja terveysministeriö on lähettänyt lausunnoille hallituksen esitysluonnoksen yrittäjän eläkelain (YEL) muuttamiseksi. YEL-uudistuksen jälkeen eläkemaksut ja eläke-etuudet määräytyisivät joko yrittäjätoimintaan perustuvan viimeksi päättyneen verotuksen ansiotulojen tai nykyisenkaltaisen kokonaisarvioon perustuvan työtulon perusteella.

YEL-uudistuksesta päästy sopimukseen – eläkemaksujen perusteeksi ehdotettu niin sanottua valinnanvapausmallia

Uutinen 17.6.2026

​​Ilmarisen nimissä lähetetty huijausviestejä​

Olethan tarkkana, jos saat meiltä tekstiviestin tai sähköpostia. Viime aikoina on havaittu sähköpostin välityksellä toimitettuja huijausviestejä, joissa Ilmarisen nimissä kehotetaan kirjautumaan verkkopalveluun ja antamaan tilinumero vakuutusmaksun palautusta varten. Kyseessä on tietojenkalasteluyritys, jonka tarkoituksena on saada haltuun henkilökohtaisia tietoja, kuten verkkopankkitunnuksia.

​​Ilmarisen nimissä lähetetty huijausviestejä​
Lisää uutisia ja tiedotteita
Sivu päivitetty viimeksi