Uutinen 20.5.2019

Kerro mielipiteesi tulorekisteristä vastaamalla verottajan kyselyyn

Verottaja on avannut asiakastyytyväisyyskyselyn kaikille tulorekisteriin tietoa tuottaville. Vastauksia toivotaan niin tilitoimistoilta, yritysten edustajilta kuin kotitaloustyönantajilta – toisin sanoen kaikilta, jotka ilmoittavat järjestelmään palkkoja tai muita tietoja.

Jos olet ilmoittanut tietoja tulorekisterin sähköisessä asiointipalvelussa, kerro, mitä mieltä olet; mikä toimii ja mitä vielä tulisi parantaa.

Vastausten perusteella verottaja pystyy edelleen kehittämään ylläpitämäänsä tulorekisteriä teknisesti paremmin käyttäjiä palvelevaksi. Tulokset hyödyttävät siis jokaista tulorekisteriä käyttävää.

Aikaa vastata on 16.6.2019 saakka. Kerro siis mielipiteesi palvelusta jo nyt. Vastaaminen vie vain 5 minuuttia ja tapahtuu anonyymisti.

Vastaa kyselyyn (vastausaika päättynyt)

Tulorekisterin käyttäjä, muistithan seuraavat

Tee ilmoitus tulorekisteriin viimeistään viiden päivän kuluttua palkanmaksusta

Palkkatietoilmoitus tehdään erikseen jokaisesta työntekijästä jokaisena palkanmaksupäivänä. Palkkatietoilmoitus eli ansioilmoitus täytyy tehdä aina viisi päivää palkanmaksupäivän jälkeen. Kaikki maksetut palkkatiedot pitää ilmoittaa tulorekisteriin palkansaajan iästä tai palkan suuruudesta riippumatta. Myös yrittäjälle maksettu palkka pitää ilmoittaa. Kannattaa muistaa, että palkkoja voi ilmoittaa myös ennen palkanmaksua. Ilmoituksen voi tehdä aikaisintaan 45 päivää ennen palkkojen maksamista.

Ilmarisen asiakkaana tilapäinen työnantaja voi laskea palkat ja ilmoittaa ne tulorekisteriin PikaPalkka*-palvelussa.

Lue lisää eri mahdollisuuksista tilapäisesti palkkaamisesta

Näin korjaat virheellisen tulorekisteri-ilmoituksen  

Palkan maksajalla on velvollisuus korjata tiedossaan olevat virheet viipymättä tulorekisteriin. Ilmarinen ei voi korjata tai muokata työnantajan tekemää palkkailmoitusta, koska myös muut tiedon hyödyntävät tarvitsevat korjatun tiedon. 

Lue lisää yleisimmistä virhetilanteista

Onko tulorekisteri jo hallussa? 

Olet tervetullut kuuntelemaan ja esittämään kysymyksiä tulorekisteri-webinariin 27.5.2019 klo 14. Työeläke- ja tapaturmavakuutuksia käsittelevä webinaari on avoin kaikille tulorekisterin kanssa työskenteleville. 

Ajankohtaista

Uutinen 23.6.2026

YEL-uudistuksesta päästy sopimukseen – eläkemaksujen perusteeksi ehdotettu niin sanottua valinnanvapausmallia

Sosiaali- ja terveysministeriö on lähettänyt lausunnoille hallituksen esitysluonnoksen yrittäjän eläkelain (YEL) muuttamiseksi. YEL-uudistuksen jälkeen eläkemaksut ja eläke-etuudet määräytyisivät joko yrittäjätoimintaan perustuvan viimeksi päättyneen verotuksen ansiotulojen tai nykyisenkaltaisen kokonaisarvioon perustuvan työtulon perusteella.

YEL-uudistuksesta päästy sopimukseen – eläkemaksujen perusteeksi ehdotettu niin sanottua valinnanvapausmallia

Uutinen 17.6.2026

​​Ilmarisen nimissä lähetetty huijausviestejä​

Olethan tarkkana, jos saat meiltä tekstiviestin tai sähköpostia. Viime aikoina on havaittu sähköpostin välityksellä toimitettuja huijausviestejä, joissa Ilmarisen nimissä kehotetaan kirjautumaan verkkopalveluun ja antamaan tilinumero vakuutusmaksun palautusta varten. Kyseessä on tietojenkalasteluyritys, jonka tarkoituksena on saada haltuun henkilökohtaisia tietoja, kuten verkkopankkitunnuksia.

​​Ilmarisen nimissä lähetetty huijausviestejä​

Tiedote 15.6.2026

Ilmarisen suhdanneindeksi: Onko kasvu jumissa Hormuzin salmessa?

Työntekijämäärä laski toukokuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -0,7 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Kahden plusmerkkisen kuukauden jälkeen negatiivinen kehitys voi yllättää, mutta talouden käänne on usein aluksi epätasainen.

Ilmarisen suhdanneindeksi: Onko kasvu jumissa Hormuzin salmessa?
Lisää uutisia ja tiedotteita
Sivu päivitetty viimeksi