Uutinen 8.2.2022

iAreena-webinaarissa pureuduttiin eläkeläisten talouteen ja vireyteen 2020-luvulla

Ilmarisen ja Vanhustyön keskusliiton järjestämä iAreena-webinaari ajankohtaisista, ikääntyvien asioihin liittyvistä teemoista järjestettiin 4.2.2022. Tämän vuoden teemana oli Eläkeläisenä Euroopassa – eläkeläisten vireys ja talous 2020-luvulla.

Ilmarisen tutkija Jouni Vatanen esitteli tuoreen kyselytutkimuksen tuloksia, jossa selvitettiin eläkeläisten varautumista eläkepäiviin, työnteon jatkamista eläkevuosina ja verotuksen vaikutusta toimeentuloon. Tuloksista selvisi myös, miten eläkeläiset kokevat rahojensa riittävän, miten aktiivisia eläkeläiset ovat ja mitä eläkeläisten mielestä Suomessa voitaisiin oppia muilta mailta.

Työeläkevakuuttajat Tela ry:n toimitusjohtaja Suvi-Anne Siimes valotti puheenvuorossaan, millaisia ovat eläkejärjestelmät Euroopassa ja miltä Suomen eläkejärjestelmän tulevaisuus näyttää.

Toimittaja, kolumnisti ja tietokirjailija Helena Petäistö kertoi oman värikkään tarinansa innostumisesta onnistumiseen.

Helenan haastattelussa Ilmarisen eläkejohtaja Outi Pekkarinen ja Verohallinnon ylitarkastaja Heikki Koskela kertoivat, mitä työssä käyvän eläkeläisen tulee huomioida verotuksen ja eläkkeen osalta.

Videotervehdyksen webinaariin tuovat lisäksi Espanjassa asuva Riitta Pulkki, eläkkeellä harrastuksestaan työn tehnyt Esko Heikkinen sekä pitkän linjan vaikuttaja Tuulikki Petäjäniemi.

Lue lisää

Ajankohtaista

Tiedote 17.9.2026

Yhä useammalla alalla työskennellään yli alimman eläkeiän – ilmiö ei rajoitu asiantuntijatyöhön

Yhä useammalla alalla työskennellään yli alimman eläkeiän. Asiantuntijatehtävissä tämä on yleisintä, mutta työssä pidempään jatkavia löytyy myös fyysisesti kuormittavista ammateista, kuten siivous- ja sairaanhoitotyöstä. Tiedot selviävät Ilmarisen työuraindeksistä.

Yhä useammalla alalla työskennellään yli alimman eläkeiän – ilmiö ei rajoitu asiantuntijatyöhön

Tiedote 15.9.2026

Vetävätkö datakeskusinvestoinnit rakennusalan työllisyyden nousuun? Ilmarisen suhdanneindeksi ei vielä näytä käännettä

Työntekijämäärä väheni elokuussa Ilmarisen suhdanneindeksin yrityksissä 0,6 prosenttia vuodentakaisesta. Rakennusalan työntekijämäärä väheni peräti 1,8 prosenttia. Rakennusalan työllisyys supistui erityisesti Etelä-Suomessa, kun taas Itä-Suomessa nähtiin hienoista kasvua.

Vetävätkö datakeskusinvestoinnit rakennusalan työllisyyden nousuun? Ilmarisen suhdanneindeksi ei vielä näytä käännettä

Tiedote 2.9.2026

Kysely: Toivotun ja arvioidun eläkeiän välillä kolmen vuoden ero

Lähes kuusi kymmenestä uskoo jäävänsä eläkkeelle myöhemmin kuin haluaisi. Toivotun ja arvioidun eläkeiän välillä on keskimäärin noin kolmen vuoden kuilu. Noin joka toinen epäilee työkykynsä kestämistä eläkeikään asti. Tiedot selviävät Ilmarisen tuoreesta kyselytutkimuksesta, johon vastasi hieman yli 1 000 henkilöä.

Kysely: Toivotun ja arvioidun eläkeiän välillä kolmen vuoden ero
Lisää uutisia ja tiedotteita
Sivu päivitetty viimeksi