iAreena-seminaarissa keskusteltiin ikääntyvien asemasta työelämässä
Ilmarinen ja Vanhustyön keskusliitto järjestivät helmikuun alussa kolmannentoista iAreena-seminaarin, vuotuisen ajankohtaisfoorumin ikääntyvien asioihin liittyvistä teemoista. Tänä vuonna pohdittiin, onko työelämässä houkuttelevuutta ikääntyville ja ovatko seniorit työelämässä taakka vai voimavara.
Ilmarisen tutkija Jouni Vatanen esitteli tuoreen kyselytutkimuksen tuloksia, jonka aiheena oli eläkeläisten talous ja vireys.
Eläketurvakeskuksen tutkimuksen osastopäällikkö Susan Kuivalainen avasi tutkimustuloksia siitä, miten yli 55-vuotiaiden työllisyys ja työnantajien näkemykset ikäryhmän työntekijöistä ovat kehittyneet.
Eläkkeellä yhä töitä itsekin tekevä toimittaja ja seminaarin juontanut Pirjo Nuotio haastatteli keskustelupanelisteja senioreiden asemasta työelämässä. Näkökulmia aiheeseen toivat keikkatöitä seniori-ikäisille tarjoavan Onnexi Oy:n toimitusjohtaja Ulla-Maija Soininen, Seurana Oy:n palveluksessa 5 vuotta työskennellyt eläkeläinen Tuula Meres-Wuori sekä henkilöstöjohtaja Timo Sairanen SOL:lta, jossa eläkkeelle jääneille keikkatyöläisille löytyy oma Keltaiset pantterit -ohjelma.
Lisää aiheesta:
Ajankohtaista
YEL-uudistuksesta päästy sopimukseen – eläkemaksujen perusteeksi ehdotettu niin sanottua valinnanvapausmallia
Sosiaali- ja terveysministeriö on lähettänyt lausunnoille hallituksen esitysluonnoksen yrittäjän eläkelain (YEL) muuttamiseksi. YEL-uudistuksen jälkeen eläkemaksut ja eläke-etuudet määräytyisivät joko yrittäjätoimintaan perustuvan viimeksi päättyneen verotuksen ansiotulojen tai nykyisenkaltaisen kokonaisarvioon perustuvan työtulon perusteella.
Ilmarisen suhdanneindeksi: Onko kasvu jumissa Hormuzin salmessa?
Työntekijämäärä laski toukokuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -0,7 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Kahden plusmerkkisen kuukauden jälkeen negatiivinen kehitys voi yllättää, mutta talouden käänne on usein aluksi epätasainen.
Tutkimus: Eläkeläisistä yhä harvempi haluaa tehdä töitä
Vain hieman yli puolet (52 %) eläkeläisistä haluaisi työskennellä eläkkeellä ollessaan. Vielä vuosi sitten vastaava luku oli 60 prosenttia. Tiedot selviävät Ilmarisen tuoreesta kyselytutkimuksesta.