Työnantaja, palkkatiedot tulorekisteriin viimeistään 5.1.2024
On tärkeää, että kaikki joulukuussa työntekijöillesi maksamasi palkat ovat tiedossamme määräaikaan mennessä, jotta voimme laskea asiakashyvitykset oikein. Ilmoitathan siis joulukuun palkkatiedot tulorekisteriin 5.1.2024 mennessä. Laskemme lopullisen asiakashyvityksen heti vuoden alussa.
Asiakkaana saat asiakashyvitystä suhteessa maksamiisi palkkoihin. Summaan vaikuttaa yrityksesi toteutunut palkkasumma vuonna 2023. Lisäksi asiakashyvityksen määrään vaikuttaa edellisten vuosien palkkasummahistoria. Tämän vuoksi on tärkeää, että palkkatietoilmoituksesi ovat tulorekisterissä ajoissa. Näin varmistat, että kaikki maksusi tulevat huomioiduiksi, kun teemme vuodenvaihteen laskentoja.
Tarkistathan samalla koko vuoden 2023 palkkatiedot.
Ajankohtaista
Yrittäjien ja työnantajien puhelinpalvelu kiinni keskiviikkona 28.10.
Yrittäjien ja työnantajien puhelinpalvelu on keskiviikkona 28.10. kiinni koko päivän. Eläke- ja kuntoutusasioissa palvelu toimii normaalisti.
Työnantaja, yrittäjä, eläkkeensaaja – vuoden 2027 työeläkeindeksi ja palkkakerroin on vahvistettu
Sosiaali- ja terveysministeriö on vahvistanut työeläketurvaa koskevat indeksit vuodelle 2027. Työeläkeindeksi on ensi vuonna 3184, mikä tarkoittaa noin 2,6 prosentin korotusta eläkkeisiin vuodenvaihteessa. Palkkakertoimeksi vahvistettiin 1,773. Vuoteen 2026 verrattuna palkkakerroin nousee noin 3,6 prosenttia.
Ilmarisen sijoitukset tuottivat 6,2 prosenttia eli 4,2 miljardia euroa
Työeläkeyhtiö Ilmarisen sijoitukset tuottivat tammi–syyskuussa 6,2 prosenttia. Sijoitusten markkina-arvo nousi ennätystasolle, 71 miljardiin euroon.