Ilmarinen ja Pohjantähti palaavat yhteistyöhön
Ilmarinen laajentaa myyntiverkostoaan. Ilmarinen ja Pohjantähti aloittavat yhteistyön vuoden 2026 alussa. Pohjantähti tarjoaa Ilmarisen TyEL- ja YEL-vakuutuksia asiakkailleen. Yhteistyö vahvistaa erityisesti yrittäjien ja mikroyrittäjien työeläkevakuutusten myyntiä.
Pohjantähti on toiminut aiemmin pitkään Ilmarisen myynti- ja jakelukanavakumppanina. Yhteistyö päättyi vuonna 2018. Nyt Pohjantähti palaa takaisin Ilmarisen kumppaniksi.
– On hienoa palata yhteistyöhön Pohjantähden kanssa. Yhteistyö vahvistaa myyntiämme ja asiakaspitoamme erityisesti yrittäjissä sekä mikro- ja pientyönantajissa. Haluamme olla ykkösvaihtoehto, kun yrittäjät ja mikroyritykset pohtivat työeläkeasioita, Ilmarisen asiakkuusjohtaja Esa Jäntti sanoo.
– Olemme vahvistaneet myyntiverkostoamme aktiivisesti. Meille on tärkeää olla tukemassa yrittäjien ja yritysten arkea ja tarjoamassa palveluitamme heille. Kaikki asiakkaamme hyötyvät, kun vakuutuksemme ja palvelumme ovat laajasti saatavilla, Jäntti jatkaa.
Lisätietoja yhteistyöstä löytyy myös Pohjantähden sivuilta: Pohjantähti yhteistyöhön Ilmarisen kanssa. (pohjantahti.fi)
Lisätiedot:
Esa Jäntti, asiakkuusjohtaja, p. 0400 383 348, esa.jantti[at]ilmarinen.fi
Ajankohtaista
Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärän kasvu jatkuu
Työntekijämäärä nousi huhtikuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä +0,3 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Plusmerkkinen tulos on toinen lähes kolmen vuoden negatiivisen kehityksen jälkeen.
Ilmarisen teknologia- ja kehitysjohtaja vaihtuu
Ilmarisen teknologia- ja kehitysjohtaja ja johtoryhmän jäsen Mikko Lantto on irtisanoutunut ja siirtyy uusiin tehtäviin yhtiön ulkopuolelle.
Ilmarisen alkuvuosi: Asiakashankinta ennätystasolla, vakavaraisuus säilyi vahvana
Ilmarisen sijoitustuotto oli tammi-maaliskuussa -0,5 prosenttia. Vakavaraisuus on vahva ja kustannustehokkuus hyvällä tasolla. Asiakashankinnassa alkuvuosi sujui ennätysvauhdissa.