TyEL-takaisinlainaukselle 10 miljoonan euron yläraja 1.1.2026 alkaen
Työntekijän eläkelain (TyEL) vakuutussopimuksen ehdot muuttuvat tammikuun alussa. Muutos koskee takaisinlainauksen enimmäismäärää, josta sovittiin eläkeuudistuksen yhteydessä tammikuussa 2025.
Takaisinlainaus tarkoittaa, että työeläkevakuutuksen ottaneella yrityksellä on oikeus lainata omalta työeläkeyhtiöltään takaisin rahaa, jota eläkerahastoihin on kertynyt sen maksamista eläkemaksuista. Lainausmahdollisuus koskee osaa maksujen rahastoitavasta osuudesta. Takaisinlainausoikeus on 1.1.2026 alkaen enintään 10 miljoonaa euroa.
Lue lisää takaisinlainauksesta (tela.fi)
Vuodesta 2026 alkaen työnantaja voi saada uusia takaisinlainoja enintään 10 miljoonaa euroa. Jos työnantajalla on jo nostettuna takaisinlainaa, uutta lainaa voi saada vain siihen asti, että takaisinlainojen yhteismäärä – mukaan lukien aiemmin nostetut lainat – on enintään 10 miljoonaa euroa.
Takaisinlainaoikeuden muutos vaikuttaa vain suurimpiin työnantajayrityksiin. Muille työnantajille ei ole tulossa muutoksia.
Muutos tehdään, jotta työeläkeyhtiöt voivat sijoittaa eläkevaroja mahdollisimman tuottavasti ja turvaavasti. Sijoittamalla myös takaisinlainoista vapautuvia varoja pystymme turvaamaan kykymme maksaa nykyisiä ja tulevia eläkkeitä.
Sosiaali- ja terveysministeriö on vahvistanut muutokset työeläkeyhtiöiden hakemuksesta. Muutos koskee kaikkia eläkeyhtiöitä.
Ajankohtaista
Yrittäjien ja työnantajien puhelinpalvelu kiinni keskiviikkona 28.10.
Yrittäjien ja työnantajien puhelinpalvelu on keskiviikkona 28.10. kiinni koko päivän. Eläke- ja kuntoutusasioissa palvelu toimii normaalisti.
Työnantaja, yrittäjä, eläkkeensaaja – vuoden 2027 työeläkeindeksi ja palkkakerroin on vahvistettu
Sosiaali- ja terveysministeriö on vahvistanut työeläketurvaa koskevat indeksit vuodelle 2027. Työeläkeindeksi on ensi vuonna 3184, mikä tarkoittaa noin 2,6 prosentin korotusta eläkkeisiin vuodenvaihteessa. Palkkakertoimeksi vahvistettiin 1,773. Vuoteen 2026 verrattuna palkkakerroin nousee noin 3,6 prosenttia.
Ilmarisen sijoitukset tuottivat 6,2 prosenttia eli 4,2 miljardia euroa
Työeläkeyhtiö Ilmarisen sijoitukset tuottivat tammi–syyskuussa 6,2 prosenttia. Sijoitusten markkina-arvo nousi ennätystasolle, 71 miljardiin euroon.