Ilmarisen lapsiparkki pelastaa yksinäisiltä kesäpäiviltä
Ilmarinen järjesti työntekijöilleen kesäkuun aikana mahdollisuuden tuoda lapsia työpaikalle hoitoon työpäivän ajaksi.
Ilmarisen työntekijöilleen järjestämän lapsiparkki tarjoaa tilapäistä apua työn ja perhe-elämän yhdistämisessä.
- Varsinkin kesäkuussa on vaikea löytää lapsille hoitopaikkaa tai seuraa työpäivän ajaksi. Ja kun kulkee pitkän työmatkan, työpäivä venyy helposti melko pitkäksi, kertoo Milla Suominen Ilmarisen HR-osastolta.
Niin sanottu lakisääteinen lomakausi kestää toukokuun alusta syyskuun loppuun. Suomalaisten konttorityöntekijöiden vuosilomat eli kesälomat painottuvat kuitenkin usein juhannuksen jälkeiseen aikaan heinäkuulle. Lapsiparkkiin otettiinkin ensisijaisesti esikoulu- ja alakouluikäisiä lapsia.
Esimerkiksi Mannerheimin lastensuojeluliitto ohjeistaa, että alakouluikäisen lapsen ei pitäisi joutua viettämään päiviään kotona yksin ainakaan säännönmukaisesti. Esimerkiksi yksinjäämistä pelkäävää lasta ei pitäisi jättää yksin kotiin.
Sitä paitsi vanhemman työpaikalle pääseminen voi olla lapsen näkökulmasta jännittävä kokemus.
- Lapset kysyivät päivän päätteeksi, että päästäänkö me tänne ensi kesänäkin, Suominen sanoo.
Kesäkuun lapsiparkkia järjestettiin vuosina 2016 ja 2017 Eterassa. Etera sulautui Ilmariseen vuoden alussa.
Katso videolta (youtube.com), miten lapsiparkki haastatteli Ilmarisen tulevaa toimitusjohtaja Jouko Pölöstä.
Lisätietoja: Sami Ärilä, henkilöstöjohtaja, p. 0400 271 066.
Ajankohtaista
Työeläkemaksut vuonna 2027
Työmarkkinoiden keskusjärjestöt ovat käsitelleet ehdotuksen vuoden 2027 yksityisalojen työeläkevakuutusmaksuksi. Sosiaali- ja terveysministeriö vahvistaa työeläkevakuutusmaksun perusteet työeläkevakuutusyhtiöiden hakemuksesta.
Verkkopalvelun häiriö ohi
Verkkopalvelussamme 5.10. ilmennyt tekninen häiriö on ohi.
Ilmarisen teknologia- ja kehitysjohtajaksi on nimitetty Tuomas Teuri
Ilmarisen hallitus on nimittänyt DI Tuomas Teurin Ilmarisen teknologia- ja kehitysjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi. Teuri siirtyy Ilmariseen Helen Oy:n digitaalisten ratkaisujen johtajan tehtävästä.