Pankkien maksuliikenteessä häiriötä – osa eläkeläisistä sai syyskuun eläkkeensä myöhässä
OPn ja Aktian asiakkaat saivat syyskuun eläkkeensä tilille myöhässä tänään. Syynä oli häiriö pankkien maksuliikenteessä.
OPn mukaan eläkkeet saatiin maksettua tileille kuitenkin jo aamupäivän aikana.
Muiden pankkien asiakkaiden eläkkeet maksettiin tilille normaalisti. Syyskuun eläkkeiden maksupäivä on tänään 3. syyskuuta.
Lisätietoja:
Muok. häiriön ratkettua 3.9. klo 10.50 .
Ajankohtaista
Tutkimus: Eläkeläiset säästävät yhä enemmän tilille
Jopa puolet (51 %) eläkeläisistä ilmoittaa taloudellisen varautumisen keinokseen rahan säästämisen tilille. Tilisäästämisen suosio on noussut viimeisen seitsemän viime vuoden aikana selvästi. Tiedot selviävät Ilmarisen tuoreesta kyselytutkimuksesta.
Työkyvyttömyyseläkkeen saajille suunnitellaan joustavampaa mallia työansioiden ja eläkkeen yhdistämiseen
Uusi malli mahdollistaisi joustavamman työskentelyn työkyvyttömyyseläkkeellä. Uusi joustomalli etenee nyt eduskuntaan käsiteltäväksi. Sen on tarkoitus tulla voimaan vuoden 2028 alussa.
Tärkeä tieto osittaisesta vanhuuseläkkeestä: Jo aiemmin myönnetty OVE ei vaikuta Kelan uuteen yleistukeen
Hallitus suunnittelee peruvansa tukileikkauksen työttömiltä, jotka ovat alkaneet nostaa varhennettua eläkettä ennen kuin Kelan uusi yleistuki oli hyväksytty eduskunnassa. Siirtymäaika koskee noin 3 000 osittaisen vanhuuseläkkeensaajaa. Esityksen on tarkoitus edetä eduskunnan käsittelyyn toukokuussa.