Tulorekisterin käyttöönotto tuo muutoksia työeläkelakeihin
Tulorekisterin käyttöönotto aiheuttaa muutoksia myös työeläkelakeihin.
Jatkossa eläketurvan järjestämisen laiminlyönnistä määrättävä seuraamus on nimeltään laiminlyöntimaksu ja sen määrää Valtiokonttori eläkelaitoksen sijaan. Jatkossa palkkatietoja koskevan työnantajan ilmoitusvelvollisuuden laiminlyönnin seuraamuksista säädetään laissa tulotietojärjestelmästä.
Työeläkelakien työansioiden kohdentamista koskevia säännöksiä täsmennetään niin että kohdentaminen tehdään mahdollisimman pitkälle nykyistä vastaavalla tavalla myös tulorekisterin käyttöönoton jälkeen. Myös nykyistä maksuperiaatetta vahvistetaan.
Tasavallan presidentti vahvisti lait 19. joulukuuta ja ne tulevat voimaan 1.1.2019.
Lisätietoja: STM:n tiedote
Ajankohtaista
Ilmarisen nimissä lähetetty huijausviestejä
Olethan tarkkana, jos saat meiltä tekstiviestin tai sähköpostia. Viime aikoina on havaittu sähköpostin välityksellä toimitettuja huijausviestejä, joissa Ilmarisen nimissä kehotetaan kirjautumaan verkkopalveluun ja antamaan tilinumero vakuutusmaksun palautusta varten. Kyseessä on tietojenkalasteluyritys, jonka tarkoituksena on saada haltuun henkilökohtaisia tietoja, kuten verkkopankkitunnuksia.
Ilmarisen suhdanneindeksi: Onko kasvu jumissa Hormuzin salmessa?
Työntekijämäärä laski toukokuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -0,7 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Kahden plusmerkkisen kuukauden jälkeen negatiivinen kehitys voi yllättää, mutta talouden käänne on usein aluksi epätasainen.
TYEL-vakuutusmaksukorko nousee 2,70 prosenttiin 1.7.2026 alkaen
TyEL-vakuutusmaksukorko tulee olemaan 2,70 prosenttia 1.7.–31.12.2026 välisen jakson. Alkuvuoden, 1.1.–30.6. välisen ajan korko on 2,20 prosenttia. Vakuutusmaksukorko voi muuttua puolivuosittain.