Yrittäjille kirje vuoden 2019 työtulon ja maksujen tarkistamisesta
Ilmarisen yrittäjäasiakkaat saavat joulukuun aikana kirjeen, jossa kerrotaan YEL-työtulon vaikutuksesta eläkkeeseen ja muuhun sosiaaliturvaan.
Kirje lähetetään yrittäjille viikolla 51.
Kaikki Ilmarisen yli 70 000 YEL-vakuutetttua yrittäjää voivat tarkistaa palkkakertoimella tarkistetun työtulonsa ja vakuutusmaksujen määrän kätevästi verkossa. Vuoden 2019 työtulo näkyy Ilmarisen verkkopalvelussa 1.1. alkaen.
Ajankohtaista
YEL-uudistuksesta päästy sopimukseen – eläkemaksujen perusteeksi ehdotettu niin sanottua valinnanvapausmallia
Sosiaali- ja terveysministeriö on lähettänyt lausunnoille hallituksen esitysluonnoksen yrittäjän eläkelain (YEL) muuttamiseksi. YEL-uudistuksen jälkeen eläkemaksut ja eläke-etuudet määräytyisivät joko yrittäjätoimintaan perustuvan viimeksi päättyneen verotuksen ansiotulojen tai nykyisenkaltaisen kokonaisarvioon perustuvan työtulon perusteella.
Ilmarisen nimissä lähetetty huijausviestejä
Olethan tarkkana, jos saat meiltä tekstiviestin tai sähköpostia. Viime aikoina on havaittu sähköpostin välityksellä toimitettuja huijausviestejä, joissa Ilmarisen nimissä kehotetaan kirjautumaan verkkopalveluun ja antamaan tilinumero vakuutusmaksun palautusta varten. Kyseessä on tietojenkalasteluyritys, jonka tarkoituksena on saada haltuun henkilökohtaisia tietoja, kuten verkkopankkitunnuksia.
TYEL-vakuutusmaksukorko nousee 2,70 prosenttiin 1.7.2026 alkaen
TyEL-vakuutusmaksukorko tulee olemaan 2,70 prosenttia 1.7.–31.12.2026 välisen jakson. Alkuvuoden, 1.1.–30.6. välisen ajan korko on 2,20 prosenttia. Vakuutusmaksukorko voi muuttua puolivuosittain.