Ilmarinen myy Dixin toimistot Tikkurilassa
Tikkurilan aseman yhteydessä sijaitseva toimistokohde siirtyy kansainvälisen Patrizian omistukseen.
Dixin toimistot ovat valmistuneet vuosina 2015-2017. Toimistoissa on vuokrattavaa kerrospinta-alaa kaikkiaan 14 300 neliömetriä.
Tikkurila on yksi pääkaupunkiseudun merkittävimmistä ja voimakkaimmin kehittyvistä kaupunkikeskuksista. Rautatieaseman ja bussiterminaalin yhteyteen rakennetut toimistot hyötyvät erityisesti hyvästä saavutettavuudesta. Asemalta on nopeat junayhteydet sekä Helsingin keskustaan että Helsinki-Vantaan lentoasemalle. Kaikkiaan Tikkurila on Suomen kolmanneksi vilkkain rautatieasema.
– Rakennusliike YIT oli kehittänyt Dixistä monipuolisen ja kiinnostavan kiinteistökokonaisuuden liikenteen solmukohdassa Vantaan Tikkurilassa. Ilmarinen oli alkuvaiheesta lähtien mukana sijoittajana Dixin toimisto-osuudessa koostuen kolmesta toimistorakennuksesta jotka valmistuivat vaiheittain vuosina 2014-17. Nyt oli hyvä vaihe etsiä kiinteistölle uutta omistajaa ja jatkojalostajaa. Olemme tyytyväisiä, että omistajaksi tulee arvostettu kansainvälinen kiinteistösijoittaja, sanoo salkunhoitaja Kenneth Nyman Ilmarisen kiinteistösijoituksista.
LISÄTIETOJA:
Kenneth Nyman, salkunhoitaja, Ilmarinen, p. 040 843 3272
Ajankohtaista
Ilmarinen ja OP Pohjola: 300 miljoonaa euroa vauhdittamaan pk-yritysten kasvua ja investointeja Suomessa
Ilmarinen ja OP Pohjola käynnistävät 300 miljoonan euron kasvurahoitusohjelman kasvuyritysten menestyksen mahdollistamiseksi. Yhteistyön kautta yrityksille kanavoituva rahoitus tuo pk-yrityksille lisää kasvun mahdollisuuksia ja kiihdyttää talouden myönteistä kehitystä eri puolilla Suomea.
Yhtiökokouksissa huomio monimuotoisuuteen
Ilmarinen osallistui jälleen yli sataan kotimaiseen yhtiökokoukseen. Äänestyksissä yhtiö kiinnitti erityistä huomiota hallituksen monimuotoisuuteen sekä palkitsemiseen.
Lisää mehiläispesiä Ilmarisen kiinteistökohteisiin
Ilmarisen toimitalon katolle muuttaneet mehiläiset jatkavat työtään. Nyt mehiläispesiä asennetaan myös joihinkin muihin Ilmarisen kiinteistökohteisiin.