Työnantaja, huomioi palkkailmoituksia koskevat asiat vuodenvaihteessa
Ilmoita joulukuun palkkatiedot tulorekisteriin viimeistään 7.1.2021.
Laskemme lopullisen asiakashyvityksen mahdollisimman nopeasti heti vuoden alussa. Yrityksenne toteutunut palkkasumma vuonna 2020 sekä edellisten vuosien palkkasummahistoria vaikuttavat teille maksamamme asiakashyvityksen määrään. Jaamme asiakashyvityksen asiakkaillemme suhteessa palkkoihin.
Jotta hyvitykset voidaan laskea oikein, tarvitsemme myös joulukuun palkat tietoomme pikaisesti. Tämän vuoksi pyydämme ilmoittamaan joulukuussa maksetut palkat tulorekisteriin viimeistään 7.1.2020. Samalla pyydämme tarkistamaan koko vuoden 2020 pakkatiedot.
Palkka- ja maksutiedot eivät päivity verkkopalveluumme 8.1. - 14.1.2021
Vuodenvaihteen päivitysten takia emme hae tulorekisteriin ilmoitettuja palkkatietoja verkkopalveluumme 8.1. - 14.1.2021 välisenä aikana.
Myöskään maksutiedot eivät päivity tänä aikana verkkopalveluumme.
Katkon aikana ilmoitetut palkkatiedot päivittyvät verkkopalveluun heti sen jälkeen, kun vuodenvaihteen päivitykset on saatu tehtyä.
Verohallinto perii myöhästyneestä ilmoituksesta myöhästymismaksun
Ensi vuodesta alkaen Verohallinto määrää myöhästymismaksun, jos tulorekisteriin pakollisina ilmoitettavat tiedot maksetuista palkoista ilmoitetaan maksupäivää seuraavan kalenterikuukauden kahdeksannen päivän jälkeen.
Lue lisää verohallinnon sivulta (vero.fi)
Ajankohtaista
Ilmarisen hankkeessa etsitään konkreettisia keinoja tukea nuorten ensiaskeleita työelämässä
Ilmarinen käynnisti keväällä tutkimus- ja kehityshankkeen Hyvä alku – kestävät työurat nuorille, jonka tavoitteena on vahvistaa nuorten työkykyä ja kiinnittymistä työelämään. Toimialaksi valikoitui kaupan ala, koska se on Suomen elinkeinoelämän suurin työllistäjä ja monelle nuorelle ensimmäinen kosketus työelämään. Hankkeen asiantuntijana toimii Kaupan liitto.
Ilmarisen sijoitukset tuottivat 5,3 prosenttia eli 3,5 miljardia euroa, vakavaraisuus vahvistui
Työeläkeyhtiö Ilmarisen ensimmäinen vuosipuolisko oli vahva. Sijoitustuotto oli tammi-kesäkuussa 5,3 prosenttia eli 3,5 miljardia euroa. Vakavaraisuus vahvistui, ja asiakashankinta oli hyvällä tasolla.
Ilmarisen suhdanneindeksi: Länsi-Suomi erottuu talouden epätasaisessa käänteessä
Työntekijämäärä kasvoi heinäkuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä 0,1 prosenttia vuodentakaisesta. Länsi-Suomessa kasvua oli 1,8 prosenttia, kun Etelä-Suomessa työntekijämäärä väheni 0,5 prosenttia. Alueiden ja toimialojen erot kertovat työllisyyden epätasaisesta elpymisestä.