Uutinen 3.5.2021

Häiriö eläkkeiden maksussa Aktian tileille

Aktia-pankin tileille maksettavat eläkkeet eivät ole menneet tänään tileille. Päivitys kello 11.30. Häiriö on ohi ja eläkkeet tileillä.

Aktia-pankin tileille maksettavat eläkkeet eivät ole valitettavasti menneet tänään tileille. Häiriö on paikannettu Aktian päähän. Ongelmaa selvitellään parhaillaan.

Pahoittelut viivästyksestä eläkkeiden maksussa Aktian tileille!

Päivitys 3.5.2021 kello 11.30 - häiriö on ohi

Häiriö on ohi. Aktia-pankin tileille maksetut eläkkeet olivat myöhässä pankin häiriön vuoksi. Eläkkeet ovat nyt tileillä. Pahoittelemme viivästyksestä aiheutunutta haittaa.

Ajankohtaista

Tiedote 28.4.2026

Tutkimus: Eläkeläiset säästävät yhä enemmän tilille

Jopa puolet (51 %) eläkeläisistä ilmoittaa taloudellisen varautumisen keinokseen rahan säästämisen tilille. Tilisäästämisen suosio on noussut viimeisen seitsemän viime vuoden aikana selvästi. Tiedot selviävät Ilmarisen tuoreesta kyselytutkimuksesta.

Tutkimus: Eläkeläiset säästävät yhä enemmän tilille

Uutinen 23.3.2026

Tärkeä tieto osittaisesta vanhuuseläkkeestä: Jo aiemmin myönnetty OVE ei vaikuta Kelan uuteen yleistukeen

Hallitus suunnittelee peruvansa tukileikkauksen työttömiltä, jotka ovat alkaneet nostaa varhennettua eläkettä ennen kuin Kelan uusi yleistuki oli hyväksytty eduskunnassa. Siirtymäaika koskee noin 3 000 osittaisen vanhuuseläkkeensaajaa. Esityksen on tarkoitus edetä eduskunnan käsittelyyn toukokuussa.

Tärkeä tieto osittaisesta vanhuuseläkkeestä: Jo aiemmin myönnetty OVE ei vaikuta Kelan uuteen yleistukeen
Lisää uutisia ja tiedotteita
Sivu päivitetty viimeksi