iAreena-seminaarissa pureuduttiin työntekoon eläkkeellä
Ilmarisen ja Vanhustyön keskusliiton järjestämä iAreena-seminaari ajankohtaisista, ikääntyvien asioihin liittyvistä teemoista järjestettiin tänään yhdennentoista kerran. Tämän vuoden teemana oli Töissä eläkkeellä – voiko eläkkeellä tehdä töitä?
Ilmarisen tutkija Jouni Vatanen esitteli tuoreen kyselytutkimuksen tuloksia, jonka aiheena oli eläkeläisten toimeentulo ja työnteko eläkkeellä.
Eläkkeellä yhä töitä tekevä psykologi Pirkko Lahti haastatteli työntekoa niin ikään yhä eläkeiässä jatkavaa teatterijohtaja Heini Tolaa sekä kirvesmies Jukka Svenskiä.
Ylijohtaja Tuija Oivo työ- ja elinkeinoministeriöstä kertoi poikkitieteellisestä työllisyysohjelmasta, jonka yksi tavoitteista on tasa-arvoisemmat työmarkkinat.
Toimitusjohtaja Piia-Noora Kauppi Finanssiala ry:stä loi katsauksen eläkeikäisten työnteon kansantaloudelliseen merkitykseen.
Lue lisää
Ajankohtaista
Yrittäjien ja työnantajien puhelinpalvelu kiinni keskiviikkona 28.10.
Yrittäjien ja työnantajien puhelinpalvelu on keskiviikkona 28.10. kiinni koko päivän. Eläke- ja kuntoutusasioissa palvelu toimii normaalisti.
Työnantaja, yrittäjä, eläkkeensaaja – vuoden 2027 työeläkeindeksi ja palkkakerroin on vahvistettu
Sosiaali- ja terveysministeriö on vahvistanut työeläketurvaa koskevat indeksit vuodelle 2027. Työeläkeindeksi on ensi vuonna 3184, mikä tarkoittaa noin 2,6 prosentin korotusta eläkkeisiin vuodenvaihteessa. Palkkakertoimeksi vahvistettiin 1,773. Vuoteen 2026 verrattuna palkkakerroin nousee noin 3,6 prosenttia.
Kansainvälinen vertailu: Suomen eläkehallinto jälleen maailman luotettavin
Suomen eläkejärjestelmä on sijoittunut yhdeksänneksi kansainvälisessä Marsh CFA Institute Global Pension Index -vertailussa. Hallinnon luotettavuudessa Suomen eläkejärjestelmää pidetään edelleen vertailun parhaimpana.