Pankkien välisen maksuliikenteen häiriö myöhästytti eläkkeitä
Osalla Ilmarisen eläkkeensaajista kesäkuun eläke ei tänään näkynyt pankkitilillä. Syynä oli ongelma pankkien välisessä maksuliikenteessä. Ilmarisesta eläkkeet olivat lähteneet normaalisti eteenpäin. Maksuja koskenut tekninen häiriö on korjattu ja maksut siirtyvät taas normaalisti aamupäivän aikana.
Ongelmaa selvitettiin pankkien toimesta ja eläkkeet pyritään maksamaan tileille mahdollisimman pian.
Pahoittelemme asiakkaille häiriöstä aiheutunutta haittaa!
Uutista päivitetty 1.6.2023 klo 9.44.
Ajankohtaista
YEL-uudistuksesta päästy sopimukseen – eläkemaksujen perusteeksi ehdotettu niin sanottua valinnanvapausmallia
Sosiaali- ja terveysministeriö on lähettänyt lausunnoille hallituksen esitysluonnoksen yrittäjän eläkelain (YEL) muuttamiseksi. YEL-uudistuksen jälkeen eläkemaksut ja eläke-etuudet määräytyisivät joko yrittäjätoimintaan perustuvan viimeksi päättyneen verotuksen ansiotulojen tai nykyisenkaltaisen kokonaisarvioon perustuvan työtulon perusteella.
Tutkimus: Eläkeläisistä yhä harvempi haluaa tehdä töitä
Vain hieman yli puolet (52 %) eläkeläisistä haluaisi työskennellä eläkkeellä ollessaan. Vielä vuosi sitten vastaava luku oli 60 prosenttia. Tiedot selviävät Ilmarisen tuoreesta kyselytutkimuksesta.
Eläkewebinaarissa ennätysmäärä osallistujia
Eläkewebinaarit ovat suosituimpia webinaarejamme. Tänä keväänä osallistujia oli liki 4000, ja haluamme kiittää jokaista mukana ollutta!