Ilmarinen näkyy Finanssialalle-Instagramissa
Ilmarisen kesätyöntekijät ylläpitävät tällä viikolla "Finanssialalle" Instagram-tiliä. Tarkoituksena on tehdä työskentelyä Ilmarisessa ja koko finanssialalla tunnetuksi.
Tällä viikolla kannattaa ottaa Finanssialalle Instagram-tili seurantaan. Tiliä ylläpitävät viikon ajan kesätyöntekijämme Laura, Tuulia ja Veera Ilmarisen eläke- ja vakuutuspalveluista. Luvassa on tietoa, haastatteluja, kuvia, videoita ja tunnelmia työskentelystä Ilmarisella.
Viikon aikana kesätyöntekijämme kertovat työstä Ilmarisessa keskittyen Instagramin storyjen tekoon.
Ota siis Finanssialalle Instgram-tili seurantaan. Samalla kannattaa ottaa tietenkin seurantaan myös Ilmarisen oma Instagram-tili
Ajankohtaista
Yhä harvempi hakee ammatillista kuntoutusta
Ilmariseen tulleiden ammatillisen kuntoutuksen hakemusten määrä jatkoi laskuaan. Laskua edellisvuodesta oli seitsemän prosenttia.
Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärä jatkoi laskuaan
Työntekijämäärä väheni joulukuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -0,5 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Usealla toimialalla oli kuitenkin myös positiivista kehitystä.
Sopeutamme toimintaamme ja aloitamme muutosneuvottelut
Ilmarinen suunnittelee muutoksia organisaatioonsa ja aloittaa muutosneuvottelut. Tavoitteena on sopeuttaa henkilöstömäärä vastaamaan asiakastyön tarvetta.