Uutinen 26.3.2024

Nimityksiä Ilmarisessa

Meillä on aloittanut taas uusia ilmarislaisia. Tässä alkuvuoden 2024 poimintoja.

Mika Flinkkilä on nimitetty asiakaspäälliköksi asiakkuudet ja kanavat -linjalle. Hänen tehtäviinsä kuuluu yhteistyö keskisuurten ja pienten asiakkaiden kanssa työeläkevakuuttamiseen liittyvissä asioissa sekä myynti. Mika aloitti Ilmarisessa maaliskuussa 2024.

VTL Juha Niemelä on nimitetty allokaatiojohtajaksi sijoitukset-linjalle. Hän johtaa allokaatiotiimiä, joka analysoi Ilmarisen riskinottohalua ja -kykyä koko taseen näkökulmasta. Juha aloitti Ilmarisessa tammikuussa 2024. Hän on paluumuuttaja ja työskennellyt aiemmin Ilmarisessa reilun kymmenen vuoden ajan sijoituslinjalla eri rooleissa. 

Tradenomi, BBA Dan Puha on nimitetty suurasiakaspäälliköksi asiakkuudet ja kanavat -linjalle. Hänen tehtäviinsä kuuluu yhteistyö suurten asiakkaiden kanssa työeläkevakuuttamiseen liittyvissä asioissa sekä myynti. Dan aloitti Ilmarisessa tammikuussa 2024.

 

Ajankohtaista

Tiedote 15.7.2026

Ilmarisen suhdanneindeksi: Taloudessa on kasvun merkkejä, mutta työmarkkinat seuraavat viiveellä

Työntekijämäärä laski kesäkuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä 0,1 prosenttia vuodentakaisesta. Vaikka indeksi jäi niukasti miinukselle, talouden piristymisestä on merkkejä näkyvissä. Työmarkkinoilla käänne näkyy kuitenkin viiveellä.

Ilmarisen suhdanneindeksi: Taloudessa on kasvun merkkejä, mutta työmarkkinat seuraavat viiveellä

Uutinen 17.6.2026

​​Ilmarisen nimissä lähetetty huijausviestejä​

Olethan tarkkana, jos saat meiltä tekstiviestin tai sähköpostia. Viime aikoina on havaittu sähköpostin välityksellä toimitettuja huijausviestejä, joissa Ilmarisen nimissä kehotetaan kirjautumaan verkkopalveluun ja antamaan tilinumero vakuutusmaksun palautusta varten. Kyseessä on tietojenkalasteluyritys, jonka tarkoituksena on saada haltuun henkilökohtaisia tietoja, kuten verkkopankkitunnuksia.

​​Ilmarisen nimissä lähetetty huijausviestejä​
Lisää uutisia ja tiedotteita
Sivu päivitetty viimeksi