Työeläkevakuutuksen ostaminen on nyt helppoa ja nopeaa
Verkkosivuiltamme voi nyt ostaa työeläkevakuutuksen entistä helpommin. Panostimme erityisesti saavutettavuuteen, käytettävyyteen ja selkeyteen, jotta vakuutushakemuksen täyttäminen olisi mahdollisimman sujuvaa.
Sivuillamme on nyt saatavilla uusi vakuutushakemus, jolla voit tehdä vaivattomasti YEL- että TyEL-hakemukset. Olemme suunnitelleet uudistetun hakemuksen yhteistyössä asiakkaidemme kanssa sekä aiemmasta lomakkeesta saadun palautteen perusteella.
Vakuutushakemuksen suunnittelussa panostimme erityisesti saavutettavuuteen, käytettävyyteen ja selkeyteen, jotta vakuutushakemuksen täyttäminen olisi sinulle mahdollisimman sujuvaa. Voit täyttää hakemuksen kätevästi myös älypuhelimella.
Voit jatkaa täyttämistä myöhemmin
Jos aikasi ei riitä hakemuksen täyttämiseen yhdellä kertaa, ei hätää – täyttämäsi tiedot tallentuvat ja voit palata lomakkeelle myöhemmin jatkamaan siitä, mihin jäit.
Hakemuksella saat heti arvion sekä TyEL- että YEL-maksuista.
Onko sinulla vakuutus jo jostain muualta? Älä murehdi – me hoidamme siirtoon liittyvät asiat puolestasi. Täytä vain hakemus, niin siirrämme vakuutuksesi meille.
Käy tutustumassa uuteen vakuutushakemukseen ja hoida vakuutusasiat kuntoon käden käänteessä!
Ajankohtaista
Yrittäjien ja työnantajien puhelinpalvelu kiinni keskiviikkona 28.10.
Yrittäjien ja työnantajien puhelinpalvelu on keskiviikkona 28.10. kiinni koko päivän. Eläke- ja kuntoutusasioissa palvelu toimii normaalisti.
Työnantaja, yrittäjä, eläkkeensaaja – vuoden 2027 työeläkeindeksi ja palkkakerroin on vahvistettu
Sosiaali- ja terveysministeriö on vahvistanut työeläketurvaa koskevat indeksit vuodelle 2027. Työeläkeindeksi on ensi vuonna 3184, mikä tarkoittaa noin 2,6 prosentin korotusta eläkkeisiin vuodenvaihteessa. Palkkakertoimeksi vahvistettiin 1,773. Vuoteen 2026 verrattuna palkkakerroin nousee noin 3,6 prosenttia.
Ilmarisen sijoitukset tuottivat 6,2 prosenttia eli 4,2 miljardia euroa
Työeläkeyhtiö Ilmarisen sijoitukset tuottivat tammi–syyskuussa 6,2 prosenttia. Sijoitusten markkina-arvo nousi ennätystasolle, 71 miljardiin euroon.