Uutinen 26.5.2026

Eläkewebinaarissa ennätysmäärä osallistujia

Eläkewebinaarit ovat suosituimpia webinaarejamme. Tänä keväänä osallistujia oli liki 4000, ja haluamme kiittää jokaista mukana ollutta!

Järjestämme keväisin ja syksyisin Omannäköinen eläkeaika -webinaarin, jossa jaamme käytännön vinkkejä eläkkeelle siirtymiseen. Tänä keväänä linjoille saapui lähes 4000 osallistujaa.

Suunnittelemme webinaarin sisällön osallistujien ennakkokysymysten pohjalta. Tänä vuonna saimme niitä valtavan määrän, peräti reilut 700 kappaletta. Kysymykset koskivat esimerkiksi sitä, milloin on oikea aika jäädä eläkkeelle, miten eläkettä haetaan ja miten siihen kannattaa valmistautua.

Viimeisintä webinaariamme tähdittivät omat asiantuntijamme, jotka jakoivat tarpeellisimmat vinkit eläkkeelle jäävälle. Tilaisuuden avasi eläkepäällikkö Outi Pekkarinen. Asiantuntijapsykologi Simo Levanto toi näkökulmia eläkepäiviin valmistautumiseen. Mainetta karttanut eläkeasiantuntija Mika Mononen kertoi erilaisista eläkevaihtoehdoista ja eläkkeelle jäämisen käytännöistä. Lopuksi työelämäprofessori, johtava asiantuntija ​Heidi Furu antoi työterveyslääkärin vinkit eläkkeelle jäävälle.

Lue Heidi Furun blogi: Työterveyslääkärin vinkit eläkkeelle aikovalle

Jos kevään webinaari meni sinulta ohi, ei hätää, olemme koostaneet siitä tallenteen. Katso Ennakoiden eläkkeelle -webinaarin tallenne.

Järjestämme myös syksyllä vastaavan webinaarin 21.10. klo 9.
Lue lisää ja ilmoittaudu mukaan. Nähdään siellä!

Ajankohtaista

Uutinen 18.5.2026

Ilmarinen käynnistää uuden hankkeen: Hyvä alku – kestävät työurat kaupan alalla

Ilmarinen käynnistää tutkimus- ja kehityshankkeen, jonka tavoitteena on vahvistaa nuorten työkykyä ja kiinnittymistä työelämään. Toimialaksi valikoitui kaupan ala, koska se on Suomen elinkeinoelämän suurin työllistäjä ja monelle nuorelle ensimmäinen kosketus työelämään. Hankkeen asiantuntijana toimii Kaupan liitto.

Ilmarinen käynnistää uuden hankkeen: Hyvä alku – kestävät työurat kaupan alalla

Tiedote 15.5.2026

Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärän kasvu jatkuu

Työntekijämäärä nousi huhtikuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä +0,3 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Plusmerkkinen tulos on toinen lähes kolmen vuoden negatiivisen kehityksen jälkeen.

Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärän kasvu jatkuu
Lisää uutisia ja tiedotteita
Sivu päivitetty viimeksi