Ilmarisen hallituksen jäseneksi ja varapuheenjohtajaksi Minna Helle
Ilmarisen hallituksen jäseneksi ja varapuheenjohtajaksi on valittu Elinkeinoelämän keskusliitto ry:n toimitusjohtaja Minna Helle.
Ilmarisen hallintoneuvosto valitsi kokouksessaan 16.6.2026 Minna Helteen Ilmarisen hallituksen jäseneksi. Hallituksen järjestäytymiskokouksessa 16.6.2026 Helle valittiin myös Ilmarisen hallituksen varapuheenjohtajaksi sekä hallituksen nimitys- ja palkitsemisvaliokunnan jäseneksi.
Minna Helle seuraa tehtävässään Jyri Häkämiestä, joka toimi Ilmarisen hallituksen varapuheenjohtajana vuodesta 2012 lähtien.
Hallituksen ja sen valiokuntien kokoonpanot löytyvät kokonaisuudessaan verkkosivuiltamme.
Lue lisää:
Lisätiedot:
- Juulia Kurunsaari, lakiasiainjohtaja, Ilmarinen, p. 040 900 9002, juulia.kurunsaari@ilmarinen.fi
Ajankohtaista
Ilmarisen nimissä lähetetty huijausviestejä
Olethan tarkkana, jos saat meiltä tekstiviestin tai sähköpostia. Viime aikoina on havaittu sähköpostin välityksellä toimitettuja huijausviestejä, joissa Ilmarisen nimissä kehotetaan kirjautumaan verkkopalveluun ja antamaan tilinumero vakuutusmaksun palautusta varten. Kyseessä on tietojenkalasteluyritys, jonka tarkoituksena on saada haltuun henkilökohtaisia tietoja, kuten verkkopankkitunnuksia.
Ilmarisen suhdanneindeksi: Onko kasvu jumissa Hormuzin salmessa?
Työntekijämäärä laski toukokuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -0,7 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Kahden plusmerkkisen kuukauden jälkeen negatiivinen kehitys voi yllättää, mutta talouden käänne on usein aluksi epätasainen.
Ilmarinen ja OP Pohjola: 300 miljoonaa euroa vauhdittamaan pk-yritysten kasvua ja investointeja Suomessa
Ilmarinen ja OP Pohjola käynnistävät 300 miljoonan euron kasvurahoitusohjelman kasvuyritysten menestyksen mahdollistamiseksi. Yhteistyön kautta yrityksille kanavoituva rahoitus tuo pk-yrityksille lisää kasvun mahdollisuuksia ja kiihdyttää talouden myönteistä kehitystä eri puolilla Suomea.