Uutinen 5.5.2026

​​Ilmarisen teknologia- ja kehitysjohtaja vaihtuu​

Ilmarisen teknologia- ja kehitysjohtaja ja johtoryhmän jäsen Mikko Lantto on irtisanoutunut ja siirtyy uusiin tehtäviin yhtiön ulkopuolelle.

– Haluan kiittää Mikkoa hienosta työstä Ilmarisen digitalisaation edistämisessä. Olemme Mikon johdolla tehneet suuren teknologisen transformaation ja mahdollistaneet modernien teknologioiden hyödyntämisen. Työ on ollut osaltaan vaikuttamassa koko toimialan digitalisaation kehittymiseen, Ilmarisen toimitusjohtaja Mikko Mursula sanoo.

Uuden teknologia- ja kehitysjohtajan haku käynnistyy välittömästi. 

Lisätietoja:  

Mikko Mursula, p. 050 380 3016, mikko.mursula[at]ilmarinen.fi

Ajankohtaista

Uutinen 17.6.2026

​​Ilmarisen nimissä lähetetty huijausviestejä​

Olethan tarkkana, jos saat meiltä tekstiviestin tai sähköpostia. Viime aikoina on havaittu sähköpostin välityksellä toimitettuja huijausviestejä, joissa Ilmarisen nimissä kehotetaan kirjautumaan verkkopalveluun ja antamaan tilinumero vakuutusmaksun palautusta varten. Kyseessä on tietojenkalasteluyritys, jonka tarkoituksena on saada haltuun henkilökohtaisia tietoja, kuten verkkopankkitunnuksia.

​​Ilmarisen nimissä lähetetty huijausviestejä​

Tiedote 15.6.2026

Ilmarisen suhdanneindeksi: Onko kasvu jumissa Hormuzin salmessa?

Työntekijämäärä laski toukokuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -0,7 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Kahden plusmerkkisen kuukauden jälkeen negatiivinen kehitys voi yllättää, mutta talouden käänne on usein aluksi epätasainen.

Ilmarisen suhdanneindeksi: Onko kasvu jumissa Hormuzin salmessa?
Lisää uutisia ja tiedotteita
Sivu päivitetty viimeksi