Uutinen 27.4.2026

Työkyvyttömyyseläkkeen saajille suunnitellaan joustavampaa mallia työansioiden ja eläkkeen yhdistämiseen

Uusi malli mahdollistaisi joustavamman työskentelyn työkyvyttömyyseläkkeellä. Uusi joustomalli etenee nyt eduskuntaan käsiteltäväksi. Sen on tarkoitus tulla voimaan vuoden 2028 alussa.

Joustomallissa eläkkeen maksua ei kokonaan keskeytetä, vaikka jonkin aikaa työansiot ylittäisivät ansaintarajan.

Tällä hetkellä työeläkelaitos laittaa eläkkeen lepäämään eli keskeyttää eläkkeen maksun, jos ansiot ylittävät ansaintarajan yhtäjaksoisesti vähintään kolmen kuukauden ajan. Uusi malli on siis nimensä mukaisesti nykyistä joustavampi.

Uuden joustomallin on tarkoitus korvata nykyiset määräaikaiset säännökset työkyvyttömyyseläkkeen lepäämään jättämisestä.

Näin käytännössä jousto toimisi

Jokaiselle työkyvyttömyyseläkkeen saajalle määriteltäisiin henkilökohtainen suojaosa, jonka alle jäävät työansiot eivät vaikuttaisi eläkkeen määrään mitenkään. Suojaosa määriteltäisiin kuten nykyinen työkyvyttömyyseläkkeen ansaintaraja.

Suojaosa voisi ylittyä joinakin kuukausina ilman, että sillä olisi heti vaikutusta työkyvyttömyyseläkkeen määrään. Ylityksiä voisi olla niin sanotun joustosumman verran. Joustosumma on vuosikohtainen potti, joka on määrältään kaksinkertainen kuukausittaiseen suojaosaan nähden.

Lue lisää:

Uusi malli mahdollistaisi joustavamman työskentelyn työkyvyttömyyseläkkeellä (etk.fi)

Työkyvyttömyyseläkkeen ja työansioiden yhteensovittamista helpottava joustomalli etenee eduskuntaan (stm.fi)

Ajankohtaista

Tiedote 28.4.2026

Tutkimus: Eläkeläiset säästävät yhä enemmän tilille

Jopa puolet (51 %) eläkeläisistä ilmoittaa taloudellisen varautumisen keinokseen rahan säästämisen tilille. Tilisäästämisen suosio on noussut viimeisen seitsemän viime vuoden aikana selvästi. Tiedot selviävät Ilmarisen tuoreesta kyselytutkimuksesta.

Tutkimus: Eläkeläiset säästävät yhä enemmän tilille

Uutinen 27.3.2026

Uusi ammatillisen kuntoutuksen kokeilu alkaa – tavoitteena nopeampi työllistyminen

Ilmarinen ja Eezy Työllisyyspalvelut aloittavat uuden, tulosperusteisen ammatillisen kuntoutuksen kokeilun. Tavoitteena on vahvistaa kuntoutuksen tuloksellisuutta, nopeuttaa asiakkaiden työllistymistä ja rakentaa asiakkaalle nopealla tahdilla etenevä, työelämälähtöisistä ratkaisuista koostuva palvelukokonaisuus.

Uusi ammatillisen kuntoutuksen kokeilu alkaa – tavoitteena nopeampi työllistyminen
Lisää uutisia ja tiedotteita
Sivu päivitetty viimeksi