Sopeutamme toimintaamme ja aloitamme muutosneuvottelut
Ilmarinen suunnittelee muutoksia organisaatioonsa ja aloittaa muutosneuvottelut. Tavoitteena on sopeuttaa henkilöstömäärä vastaamaan asiakastyön tarvetta.
Uudelleenjärjestelyihin liittyen käynnistämme muutosneuvottelut, joiden piirissä on noin 250 henkilöä. Ilmarisen liiketoiminta-alueista mukana ovat vakuutus- ja eläkepalveluiden henkilöstö sekä osa asiakkuudet-linjan ja työkykyriskin hallinta ja kuntoutus -linjan henkilöstöstä.
– Työ on vähentynyt ja vähenee asiakkaiden käyttäytymisen muuttuessa. Verkkoasiointi on lisääntynyt ja asiakkaiden tarve kontaktoida asiantuntijoitamme on vähentynyt merkittävästi. Samaan aikaan olemme kehittäneet omia prosessejamme ja toimintatapojamme entistä sujuvammiksi. Siksi suunnittelemme henkilöstömäärään sopeuttamista ja muutoksia työtehtäviin, jotta ne vastaavat muuttunutta tilannetta, Ilmarisen henkilöstö- ja viestintäjohtaja Sami Ärilä sanoo.
Suunnitelmat ja henkilöstövaikutukset tarkentuvat neuvotteluprosessin edetessä. Alustavan arvion mukaan yhteensä enintään 33 vakituista työsuhdetta saattaisi päättyä. Myös työsopimuksen olennaisiin ehtoihin saattaisi tulla muutoksia osalle henkilöstöä. Lisäksi arvioimme, että suurelle osalle kohderyhmään kuuluvia voisi tulla muita vähäisempiä muutoksia.
Neuvottelut alkavat 23.1. ja kestävät vähintään kolme viikkoa.
Lisätietoja:
- Sami Ärilä, henkilöstö- ja viestintäjohtaja, p. 0400 271 066, sami.arila@ilmarinen.fi
Ajankohtaista
Verkkopalvelun häiriö ohi
Verkkopalvelussamme 5.10. ilmennyt tekninen häiriö on ohi.
Ilmarisen teknologia- ja kehitysjohtajaksi on nimitetty Tuomas Teuri
Ilmarisen hallitus on nimittänyt DI Tuomas Teurin Ilmarisen teknologia- ja kehitysjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi. Teuri siirtyy Ilmariseen Helen Oy:n digitaalisten ratkaisujen johtajan tehtävästä.
Ilmarinen mukana Kansallisissa dialogeissa: Arvostammeko rohkeutta riittävästi?
Suomeen muuttaneet ovat tehneet ison ratkaisun, kun he ovat lähteneet tutusta ympäristöstä kauas kotoaan mahdollisesti aivan vieraaseen yhteiskuntaan. Se vaatii rohkeutta. Tätä rohkeutta kannattaisi käyttää koko Suomen menestyksen hyväksi.