Ilmarisen suhdanneindeksi: Vahvaa kasvua kaupan alalla
Työntekijämäärät Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä kasvoivat huhtikuussa 5,9 prosenttia vuoden takaiseen verrattuna. Kaupan alalla kasvu on ollut alkuvuonna vahvempaa kuin kertaakaan kymmeneen vuoteen.
Ilmarisen suhdanneindeksi antaa ajantasaista tietoa Suomen talouden kehityksestä. Se kuvaa muutosta yhteensä noin 15 000 yrityksen työntekijämäärissä kuukausi- ja vuositasolla.
– Kaupan alalla työntekijämäärien kasvu on ollut koko alkuvuoden voimakkaampaa kuin vuosi sitten, keskimäärin 6,2 prosenttia. Tämä on kovempi kasvuluku kuin kertaakaan alalla kymmenen vuoden seurantahistorian aikana, sanoo Ilmarisen yhteiskuntasuhdejohtaja Jaakko Kiander.
Rakentamisessa on puolestaan hieman jääty viime vuoden huippukasvusta, vaikka työntekijämäärät ovat sielläkin edelleen nousussa. Huhtikuussa rakennusalan yritykset työllistivät 3,7 prosenttia viimevuotista enemmän ja koko alkuvuoden aikana kasvua oli keskimäärin 5,4 prosenttia.
Teollisuudessa työntekijämäärien kasvu on ollut alkuvuonna 5,9 prosentin vauhtia ja kuljetusalalla kasvua on ollut 3,9 prosenttia.
Kovin kasvu henkilöstövuokrauksessa
– Kovinta kasvu on edelleen henkilöstövuokrauksessa, jossa työntekijämäärät nousivat huhtikuussa 11 prosenttia ja koko alkuvuoden aikana 13,7 prosenttia. Myös kahtena edellisenä vuonna henkilöstövuokrauksen työntekijämäärät ovat kasvaneet kymmenen prosentin vauhdilla, eli ala työllistää nyt todella voimakkaasti, Kiander sanoo.
Kaikilla toimialoilla yhteensä työntekijämäärä kasvoi huhtikuussa 5,9 prosenttia ja alkuvuoden aikana 6,2 prosenttia.
Suhdannetietoa kuukausittain
Suhdanneindeksiä on julkaistu vuodesta 2013 lähtien. Suhdanneindeksin seurantaryhmä koostuu noin 15 000:sta Ilmarisen asiakasyrityksestä, jotka ilmoittavat palkkatietonsa kuukausittain. Suhdanneindeksi kuvaa yritysten työntekijämäärän muutosta edellisvuoteen verrattuna.
Ilmarisen suhdanneindeksi julkaistaan kuukausittain, seuraavan kerran 20.7.2018.
Lue lisää:
- Suhdanneindeksin kuvaliite 6/2018 (pdf)
- Tutustu tarkemmin ja tilaa suhdanneindeksi omaan sähköpostiisi: www.ilmarinen.fi/suhdanneindeksi
Lisätietoja:
Jaakko Kiander, yhteiskuntasuhdejohtaja, p. 050 583 8599, jaakko.kiander@ilmarinen.fi
Ajankohtaista
Vetävätkö datakeskusinvestoinnit rakennusalan työllisyyden nousuun? Ilmarisen suhdanneindeksi ei vielä näytä käännettä
Työntekijämäärä väheni elokuussa Ilmarisen suhdanneindeksin yrityksissä 0,6 prosenttia vuodentakaisesta. Rakennusalan työntekijämäärä väheni peräti 1,8 prosenttia. Rakennusalan työllisyys supistui erityisesti Etelä-Suomessa, kun taas Itä-Suomessa nähtiin hienoista kasvua.
Ilmarisen hankkeessa etsitään konkreettisia keinoja tukea nuorten ensiaskeleita työelämässä
Ilmarinen käynnisti keväällä tutkimus- ja kehityshankkeen Hyvä alku – kestävät työurat nuorille, jonka tavoitteena on vahvistaa nuorten työkykyä ja kiinnittymistä työelämään. Toimialaksi valikoitui kaupan ala, koska se on Suomen elinkeinoelämän suurin työllistäjä ja monelle nuorelle ensimmäinen kosketus työelämään. Hankkeen asiantuntijana toimii Kaupan liitto.
Ilmarisen sijoitukset tuottivat 5,3 prosenttia eli 3,5 miljardia euroa, vakavaraisuus vahvistui
Työeläkeyhtiö Ilmarisen ensimmäinen vuosipuolisko oli vahva. Sijoitustuotto oli tammi-kesäkuussa 5,3 prosenttia eli 3,5 miljardia euroa. Vakavaraisuus vahvistui, ja asiakashankinta oli hyvällä tasolla.