Viivästyskorkoja ei peritä YEL-vakuutusmaksuista maaliskuussa
Emme peri 20.3.2020 erääntyvästä laskusta viivästyskorkoa, emmekä siirrä laskuja perintään seuraavan kuukauden aikana.
Ilmarinen on varautunut mahdollisiin yrittäjien maksuvaikeuksiin YEL-vakuutusmaksujen osalta.
Työeläkeala on tekemässä linjausta TyEL- ja YEL-vakuutusmaksujen maksamisesta, jossa huomioidaan asiakkaiden mahdolliset maksuvaikeudet.
Parhaillaan on valmisteilla 3 kuukauden maksuhelpotuksia vakuutusmaksuihin.
Ilmarinen ennakoi tätä antamalla maaliskuussa erääntyvään YEL-maksuun yhden kuukauden maksuaikaa. Muutos tulee voimaan automaattisesti maaliskuun laskun osalta, sinun ei tarvitse tehdä mitään.
Lue myös
Ajankohtaista
YEL-uudistuksesta päästy sopimukseen – eläkemaksujen perusteeksi ehdotettu niin sanottua valinnanvapausmallia
Sosiaali- ja terveysministeriö on lähettänyt lausunnoille hallituksen esitysluonnoksen yrittäjän eläkelain (YEL) muuttamiseksi. YEL-uudistuksen jälkeen eläkemaksut ja eläke-etuudet määräytyisivät joko yrittäjätoimintaan perustuvan viimeksi päättyneen verotuksen ansiotulojen tai nykyisenkaltaisen kokonaisarvioon perustuvan työtulon perusteella.
Ilmarisen nimissä lähetetty huijausviestejä
Olethan tarkkana, jos saat meiltä tekstiviestin tai sähköpostia. Viime aikoina on havaittu sähköpostin välityksellä toimitettuja huijausviestejä, joissa Ilmarisen nimissä kehotetaan kirjautumaan verkkopalveluun ja antamaan tilinumero vakuutusmaksun palautusta varten. Kyseessä on tietojenkalasteluyritys, jonka tarkoituksena on saada haltuun henkilökohtaisia tietoja, kuten verkkopankkitunnuksia.
Ilmarisen suhdanneindeksi: Onko kasvu jumissa Hormuzin salmessa?
Työntekijämäärä laski toukokuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -0,7 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Kahden plusmerkkisen kuukauden jälkeen negatiivinen kehitys voi yllättää, mutta talouden käänne on usein aluksi epätasainen.