Ilmarisen yt-neuvottelut päättyivät
Ilmarisen koko henkilöstöä koskevat yhteistoimintaneuvottelut päättyivät maanantaina 15. tammikuuta. Neuvotteluiden taustalla oli työeläkeyhtiö Eteran yhdistyminen Ilmariseen 1.1.2018 alkaen.
Neuvotteluissa käsiteltiin henkilöstökäytäntöjen yhtenäistämistä, päällekkäisten toimintojen karsimista sekä uutta organisaatiomallia, jossa yhdistyvät molempien yhtiöiden vahvuudet ja joka vastaa entistä paremmin myös toimintaympäristön muutokseen.
Neuvotteluissa arvioitiin, että enintään 180 nykyistä vakinaista työtehtävää tulisi seuraavan kahden vuoden aikana lakkaamaan. Toisaalta yhdistyneeseen yhtiöön syntyy myös uusia tehtäviä, joiden myötä irtisanottavien määrä tulee jäämään pienemmäksi. Lopullinen henkilöstövähennysten määrä tarkentuu lähiviikkojen aikana, kun uuden organisaation nimitykset vahvistuvat.
Ajankohtaista
Verkkopalvelun häiriö ohi
Verkkopalvelussamme 5.10. ilmennyt tekninen häiriö on ohi.
Ilmarisen teknologia- ja kehitysjohtajaksi on nimitetty Tuomas Teuri
Ilmarisen hallitus on nimittänyt DI Tuomas Teurin Ilmarisen teknologia- ja kehitysjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi. Teuri siirtyy Ilmariseen Helen Oy:n digitaalisten ratkaisujen johtajan tehtävästä.
Ilmarinen mukana Kansallisissa dialogeissa: Arvostammeko rohkeutta riittävästi?
Suomeen muuttaneet ovat tehneet ison ratkaisun, kun he ovat lähteneet tutusta ympäristöstä kauas kotoaan mahdollisesti aivan vieraaseen yhteiskuntaan. Se vaatii rohkeutta. Tätä rohkeutta kannattaisi käyttää koko Suomen menestyksen hyväksi.