Uutinen 15.1.2018

Ilmarisen yt-neuvottelut päättyivät

Ilmarisen koko henkilöstöä koskevat yhteistoimintaneuvottelut päättyivät maanantaina 15. tammikuuta. Neuvotteluiden taustalla oli työeläkeyhtiö Eteran yhdistyminen Ilmariseen 1.1.2018 alkaen.

Neuvotteluissa käsiteltiin henkilöstökäytäntöjen yhtenäistämistä, päällekkäisten toimintojen karsimista sekä uutta organisaatiomallia, jossa yhdistyvät molempien yhtiöiden vahvuudet ja joka vastaa entistä paremmin myös toimintaympäristön muutokseen.

Neuvotteluissa arvioitiin, että enintään 180 nykyistä vakinaista työtehtävää tulisi seuraavan kahden vuoden aikana lakkaamaan. Toisaalta yhdistyneeseen yhtiöön syntyy myös uusia tehtäviä, joiden myötä irtisanottavien määrä tulee jäämään pienemmäksi. Lopullinen henkilöstövähennysten määrä tarkentuu lähiviikkojen aikana, kun uuden organisaation nimitykset vahvistuvat.

Ajankohtaista

Uutinen 21.10.2026

Tutkimus: Ilmarinen on hyvämaineisin ja luotetuin eläkeyhtiö

Ilmarisen maine on ennätystasolla vuoden 2026 Luottamus & Maine -tutkimuksessa. Ilmarinen on tutkimuksessa mitatuista eläkeyhtiöistä tunnetuin, hyvämaineisin ja luotetuin. Samalla Ilmarinen vahvisti etumatkaansa kilpailijoihinsa nähden.

Tutkimus: Ilmarinen on hyvämaineisin ja luotetuin eläkeyhtiö
Lisää uutisia ja tiedotteita
Sivu päivitetty viimeksi