Kela ja Ilmarinen jatkavat kokeilua asiakkaan sujuvasta ohjauksesta ammatilliseen kuntoutukseen
Kela ja Ilmarinen jatkavat yhteistyötä, jossa asiakkaan tarvitsemat ammatillisen kuntoutuksen palvelut kartoitetaan riittävän varhain. Uusi toimintatapa yhdistää Kelan ja työeläkealan kuntoutuksen asiantuntemuksen.
Viime vuoden lopulla alkanutta yhteistyökokeilua jatketaan toukokuun loppuun saakka. Yhteistyössä kokeillaan mallia, jolla pyritään ehkäisemään pitkittynyttä työkyvyttömyyttä oikein ajoitetulla ammatillisella kuntoutuksella. Ammatillisen kuntoutuksen tavoite on auttaa työntekijöitä ja yrittäjiä jatkamaan työelämässä, kun työkyky on heikentynyt.
Kokeilulla Kela ja Ilmarinen haluavat helpottaa asiakkaan asiointia ja pyrkivät tunnistamaan ajoissa asiakkaat, jotka voisivat hyötyä ammatillisesta kuntoutuksesta. Viime kädessä kokeilussa on kyse myös työurien pidentämisestä ja ennenaikaisen eläköitymisen ehkäisemisestä.
Kokeilu kohdennetaan erityisesti asiakkaisiin, joiden työkyvyttömyys on pitkittynyt tuki- ja liikuntaelinsairauden tai vakavan masennuksen vuoksi ja joiden eläkkeistä ja ammatillisesta kuntoutuksesta Ilmarinen vastaa.
Lue lisää: Kela ja Ilmarinen kokeilevat uutta toimintamallia asiakkaan ohjaamiseksi ammatilliseen kuntoutukseen (Kelan ja Ilmarisen tiedote 13.10.2021)
Ajankohtaista
Tutkimus: Työkykyongelmissa tukemista ei voi jättää vain esihenkilöiden vastuulle
Esihenkilöt kokevat valmiutensa työkyvyn tukemisessa pääosin hyviksi. Tutut tilanteet sujuvat, mutta vaativissa ja harvoin vastaan tulevissa tapauksissa osaaminen on heikointa, selviää Ilmarisen tutkimuksesta.
Ilmarinen käynnistää uuden hankkeen: Hyvä alku – kestävät työurat kaupan alalla
Ilmarinen käynnistää tutkimus- ja kehityshankkeen, jonka tavoitteena on vahvistaa nuorten työkykyä ja kiinnittymistä työelämään. Toimialaksi valikoitui kaupan ala, koska se on Suomen elinkeinoelämän suurin työllistäjä ja monelle nuorelle ensimmäinen kosketus työelämään. Hankkeen asiantuntijana toimii Kaupan liitto.
Työkyvyttömyyseläkkeen saajille suunnitellaan joustavampaa mallia työansioiden ja eläkkeen yhdistämiseen
Uusi malli mahdollistaisi joustavamman työskentelyn työkyvyttömyyseläkkeellä. Uusi joustomalli etenee nyt eduskuntaan käsiteltäväksi. Sen on tarkoitus tulla voimaan vuoden 2028 alussa.