Nyt on aika hakea kesätöitä
Kesätyöhakumme 2023 on käynnistynyt. Löytyisikö meiltä sinua kiinnostava työ?
Olemme julkaisseet kesätyöpaikkoja haettavaksi. Tutustu työpaikkoihin ja hae niitä Oikotien sivustolla (oikotie.fi).
Pohditko, millainen kesätyöpaikka Ilmarinen on? Vastauksia löydät osoitteesta ilmarinen.fi/kesatyö. Käy kurkkaamassa aiempien kesätyöntekijöidemme videot siitä, millaista kesäduuni Ilmarisessa oli. Sivulta löydät myös tietoa siitä, mitä työnantajan vastuullisuus meille tarkoittaa sekä miten kesätyön rekrytointiprosessi etenee.
Monipuolisia mahdollisuuksia
Tarjoamme joka kesä kymmeniä kesätyöpaikkoja. Kesätyötehtäviimme soveltuvia koulutustaustoja ovat mm. ammattikorkea- tai yliopisto-opinnot. Palkkaamme niin opintojensa alussa olevia kuin jo valmistumisen kynnyksellä olevia tai vastavalmistuneita. Oleellista on kiinnostuksesi toimialaa kohtaan ja halu oppia uutta. Meille on tärkeää, että jokaisen työntekijän osaaminen pääsee parhaalla tavalla esiin.
Kesätyömahdollisuuksia löytyy eri aiheiden opiskelijoille ja hyvin erilaisiin tehtäviin. Vaikkapa eläkeasioiden ja vakuuttamisen asiakaspalveluun, taloushallinnan piiriin, erilaisten lakiasioiden pariin tai sijoittamisen maailmaan.
Suomen johtavana työeläkevakuuttajana vaikutamme toimialan kehitykseen ja työelämän uudistumiseen omalla esimerkillämme joka päivä. Huolehdimme yli miljoonan suomalaisen työeläketurvasta – se on iso vastuu. Olemme joukkue, jonka arvot on helppo tunnistaa. Kaiken lähtökohtana on se, että välitämme niin työnantajana työntekijöistämme kuin toinen toisistamme.
Lue lisää
Ajankohtaista
Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärän kasvu jatkuu
Työntekijämäärä nousi huhtikuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä +0,3 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Plusmerkkinen tulos on toinen lähes kolmen vuoden negatiivisen kehityksen jälkeen.
Ilmarisen teknologia- ja kehitysjohtaja vaihtuu
Ilmarisen teknologia- ja kehitysjohtaja ja johtoryhmän jäsen Mikko Lantto on irtisanoutunut ja siirtyy uusiin tehtäviin yhtiön ulkopuolelle.
Työkyvyttömyyseläkkeen saajille suunnitellaan joustavampaa mallia työansioiden ja eläkkeen yhdistämiseen
Uusi malli mahdollistaisi joustavamman työskentelyn työkyvyttömyyseläkkeellä. Uusi joustomalli etenee nyt eduskuntaan käsiteltäväksi. Sen on tarkoitus tulla voimaan vuoden 2028 alussa.