Ilmarinen käynnistää uuden hankkeen: Hyvä alku – kestävät työurat kaupan alalla
Ilmarinen käynnistää tutkimus- ja kehityshankkeen, jonka tavoitteena on vahvistaa nuorten työkykyä ja kiinnittymistä työelämään. Toimialaksi valikoitui kaupan ala, koska se on Suomen elinkeinoelämän suurin työllistäjä ja monelle nuorelle ensimmäinen kosketus työelämään. Hankkeen asiantuntijana toimii Kaupan liitto.
Työuran alku vaikuttaa pitkälle tulevaisuuteen
Pitkään jatkunut vaimea talouskasvu ja siihen liittyvä työttömyys uhkaavat heijastua erityisesti työuraansa aloittaviin nuoriin. Epävarmuus toimeentulosta ja kokemus näköalattomuudesta (sitra.fi) Voivat kuormittaa jo varhaisessa vaiheessa ja heikentää kiinnittymistä työelämään.
Tutkimusten mukaan huono alku työelämässä on yhteydessä muun muassa myöhempiin mielenterveyden haasteisiin, pitkäaikaiseen psyykkiseen kuormitukseen ja heikentyneeseen toimintakykyyn työssä[1]. Työuran ensiaskeleilla onkin merkitystä, joka kantaa usein vuosikymmenten päähän.
– Meillä on paljon tietoa nuorten työkyvystä ja työelämän haasteista. Nyt haluamme ymmärtää paremmin, mitä hyvä ja kestävä alku työuralle konkreettisesti tarkoittaa. Kaupan alalla pääsemme erityisen hyvin kiinni näihin kysymyksiin, koska se on suurin yksittäinen nuoria työllistävä ala, sanoo hankkeen vetäjä asiantuntijapsykologi Simo Levanto.
Nuorten syrjäytymisen hinta on korkea
Eurofoundin arvioiden mukaan NEET-nuorten (Not in Employment, Education or Training) yhteenlasketut kustannukset ovat useissa maissa noin 1–2 prosenttia bruttokansantuotteesta. Suomen mittakaavassa tämä tarkoittaa useiden miljardien eurojen vuosittaista kustannusta. OECD varoittaa, että pitkittyessään NEET-ongelma on erittäin kallista, ellei jopa mahdotonta korjata[2].
Ilmarisen vuonna 2025 toteuttama Nuorten työkyky -tutkimus tukee havaintoja, joiden mukaan suurimmassa työkykyriskissä ovat nuoret, jotka ovat työelämään heikosti kiinnittyneitä. Turvallinen ja sujuva aloitus työuralle on keskeinen tekijä työkykyriskin vähentämisessä.
Yhteinen foorumi ratkaisujen kehittämiselle
Ilmarinen käynnistää hankkeen kesäkuussa ja tarjoaa foorumin yhteiselle keskustelulle ja kehittämiselle. Nuorten työkyky ja työllistyminen ovat keskeisiä myös kaupan alan tulevaisuuden kannalta.
Hankkeen ensimmäisessä vaiheessa järjestetään pyöreän pöydän keskusteluja, joihin kutsutaan kaupan alan yritysjohtoa, esihenkilöitä, nuoria työntekijöitä, työelämän asiantuntijoita sekä alaa opiskelevia nuoria. Keskusteluja järjestetään kesä–syyskuun aikana eri puolilla Suomea.
Kohti konkreettisia ratkaisuja
Työpajojen pohjalta laaditaan raportti, jossa kootaan yhteen tunnistetut haasteet, mahdollisuudet sekä hyvin toimivat käytännöt. Tuloksia odotetaan loppuvuodesta 2026. Raportin pohjalta Ilmarinen suunnittelee asiakkailleen uusia ratkaisuja ja kutsuu eri toimijat mukaan yhteiskunnallisiin talkoisiin.
– Nuorten kestävä työuran alku on sekä yksilön että koko yhteiskunnan etu. Työnantajilla on tässä merkittävä rooli ja me Ilmarisessa haluamme tukea heitä työkykyjohtamisen keinoin, sanoo Ilmarisen työkykyjohtaja Kristiina Halonen.
Hankkeen tavoitteena on, että yritykset saavat käytännönläheisiä keinoja varmistaa nuorille kestävä alku työuralle – ja sitä kautta entistä vahvempi perusta tulevaisuuden työelämälle ja työntekijöille.
Lisätiedot:
- Simo Levanto, asiantuntijapsykologi, Ilmarinen, p. 050 535 4460, simo.levanto@ilmarinen.fi
- Kristiina Halonen, työkykyjohtaja, Ilmarinen, p. 050 380 3868, kristiina.halonen@ilmarinen.fi
[1] von Wachter, T. (2020); Hammarström, et. al. (2024)
[2] Carcillo, S., et. al. (2015)
Ajankohtaista
Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärän kasvu jatkuu
Työntekijämäärä nousi huhtikuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä +0,3 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Plusmerkkinen tulos on toinen lähes kolmen vuoden negatiivisen kehityksen jälkeen.
Vesi on Ilmarisen sijoituksille tärkein luonnonvara
Veteen liittyvät ekosysteemipalvelut ovat merkittävimpiä Ilmarisen sijoitusten luontoriippuvuuksia. Veteen kohdistuvat myös Ilmarisen sijoitusten suurimmat luontovaikutukset.
Työkyvyttömyyseläkkeen saajille suunnitellaan joustavampaa mallia työansioiden ja eläkkeen yhdistämiseen
Uusi malli mahdollistaisi joustavamman työskentelyn työkyvyttömyyseläkkeellä. Uusi joustomalli etenee nyt eduskuntaan käsiteltäväksi. Sen on tarkoitus tulla voimaan vuoden 2028 alussa.