Eläkejärjestelmästä voi puhua ymmärrettävästi
Kun töissä viettää lähes puolet aikuiselämästään, olisi kai reilua, että siitä edes vähän tykkäisi. Mielestäni olisi hölmöä vain kärvistellä töissä ja varsinainen elämä olisi sitten jossain muualla. Me Ilmarisessa pyysimmekin suomalaisia yritysjohtajia tekemään tälle vuodelle lupauksia, jotka vahvistavat hyvää virettä ja luovat parempaa työelämää heidän työpaikoillaan. Jotta töissä olisi vähän mukavampaa. Ja jos muutkin lupaavat, niin on kai reilua luvata myös itse.
Lupaukseni Ilmarisen viestintäjohtajana on: ”Haluan lisätä tietämystä työeläkejärjestelmästä”. Tämä on tehtävä, joka ei tule koskaan valmiiksi. Eläkeasiat alkavat kiinnostaa ihmisiä yleensä vasta keski-iässä, ja jatkuvasti tulee uusia nuorempia ikäluokkia, jotka tarvitsevat tietoa. Jaammekin jatkuvasti tietoa Ilmarisen lukuisissa eri kanavissa ja haluamme osallistua julkiseen keskusteluun, vaikka tämän blogimme kautta.
Tiedontarpeen näkee siitä, että jatkuvasti niin julkisessa keskusteluissa kuin arkipäivän kohtaamisissa törmää epämääräisiin ja jopa virheellisiin käsityksiin eläketurvasta ja eläkevaroista. Tietämystä tarvitaan, jotta emme perustaisi valintojamme vääriin käsityksiin. Työelämäkin tuntuu turvallisemmalta silloin kun tietää, että toimeentulosta ei tarvitse huolehtia työuran lähestyessä päätöstä ja eläkeiän koittaessa.
Ilmarisen perustehtävä on varmistaa, että asiakkaamme saavat työstään ansaitsemansa eläkkeen. Haluamme myös kertoa eläkkeistä ja työeläkevakuuttamisesta sellaisella kielellä, että asia avautuu myös järjestelmään perehtymättömälle. Olemmekin kehittäneet verkkosivujemme tekstejä ja palveluita mahdollisimman helposti ymmärrettäviksi ja käytettäviksi.
Asiallinen ja ymmärrettävä eläketieto rakentaa luottamusta siihen, että suomalainen sosiaaliturva toimii ja että luvatut eläkkeet aikanaan maksetaan. Toisaalta on hyvä myös saada riittävän ajoissa realistinen käsitys siitä, miltä oma eläketurva näyttää, jotta yllätyksiltä vältyttäisiin ja jotta tulevaisuuteen varautuminen olisi paremmalla pohjalla. Erityisen tärkeää eläkejärjestelmän toiminnan ymmärtäminen on yrittäjille, jotka joutuvat tekemään itsenäisiä valintoja oman eläketurvansa rakentamisessa.
Jaakko Kiander
johtaja, viestintä ja yhteiskuntasuhteet
Ilmarinen
Me pyysimme suomalaisia yritysjohtajia tekemään lupauksia, jotka vahvistavat hyvää virettä heidän työpaikoillaan. Mikä on sinun lupauksesi? Katso: ilmarinen.fi/lupaus
Lisää aiheesta
Kesätyöntekijän ensimmäinen työpäivä – oletko vastassa turvallisena aikuisena?
Muistatko ensimmäisen kesätyösi ensimmäisen päivän? Saatoit olla innokas, mutta myös pelokas ja ihmeissäsi. Todennäköisesti sinua jännitti mahdottomasti. Se, miten asiat lähtivät lutviutumaan, riippui varmasti paljon siitä, miten sinut otettiin vastaan.
Oletko jäämässä eläkkeelle? Lue työterveyslääkärin vinkit
Eläkkeelle jääminen on iso elämänmuutosmuutos – paljon suurempi, kuin moni etukäteen osaa ajatella. Lue työterveyslääkärin käytännönläheiset vinkit, miten voit ennalta varautua uuteen elämänvaiheeseen.
Ajatustyössä tulokset tehdään yhdessä – ei yksin ongelmia ratkomalla
Ajatustyöhön on tarjolla paljon vinkkejä, joilla jokainen voi viilata omaa arkea: sulje ilmoitukset, priorisoi tehtäviä, lyhennä palavereita ja karsi viestintäkanavia. Entä jos parhaat ajatustyön parannukset eivät synnykään yksilön päätöksistä vaan yhteisestä kehittämisestä?