Oodi mikro- ja pienyrittäjille!
Yrittäjät ja mikroyrittäjät yllättävät minut säännöllisesti positiivisesti. Vaikka tämä porukka on heterogeenista, löytyy muutama monia yhdistävä yhteinen asia. Ensinnäkin yrittäjät ovat valtavan hyviä jossakin asiassa. Heillä on todellista syväosaamista, jonka he ovat myös tunnistaneet, osanneet sanoittaa ja perustaneet yritystoimintansa tämän osaamisensa ympärille. Oli kyse ohjelmoijasta, lvi-asentajasta, sisustussuunnittelijasta tai kampaajasta, he ovat osaamisen osalta usein huippuja omassa jutussaan.
Toiseksi vaikka yrittäjät olisivat kuinka kovassa paineessa, siitä huolimatta silmät kirkastuvat, kun he saavat kertoa ydinjutustaan. Tulkitsen tämän intohimoksi. Intohimoinen suhtautuminen oman jutun tekemiseen on ihailtavaa ja superkadehdittavaa, sitä kun ei voi ostaa pullossa.
Älytön termi ”yrittäjä” ei lannista
Pien- ja mikroyrittäjät ovat usein myös hyvin ylpeitä paitsi tekemisestään, myös yrittäjyydestä. Takavuosina yrittäjyys nähtiin yleisesti jotenkin epätoivoisena ja ei -tavoiteltavana, sellaisena, johon monesti päädyttiin pakon sanelemana. Myös älytön termi ”yrittäjä” alleviivasi osaltaan aikaisempaa kuvaa.
Englanninkielinen termi "entrepreneur" tulee latinasta ja pitää sisällään eteenpäin menemisen, suomalainen termi taas ei, eikä ainakaan kuvaa onnistumista. Mutta niin vaan yrittäjät ovat kaikesta huolimatta kääntäneet mielenyhtymän koko termistä päinvastaiseksi olemalla ylpeitä yrittäjyydestään.
Kilpailu on hyvästä ja resilienssi sisäänrakennettua
Mikro- ja pienyrittäjät tuntuvat olevan pääsääntöisesti tyytyväisiä kilpailuun. Jos samalla alueella joku ravintola menestyy, niin usein tien toisella puolella oleva kahvilakin saa siitä hyötyä. Jos sisällöntuottaja tekee hyvää jälkeä, kuten muutama muukin sisällöntuottaja, ovat he toisistaan tietämättä tehneet tunnetuksi alansa työtä.
Toisin kuin voisi luulla, vaikeinta on monien mielestä yrittäjänä tehdä jotain täysin uniikkia tai uraauurtavaa, sillä sitä on erittäin vaikea myydä. Silloin ostajilla ei ole hajuakaan, mitä voivat saada ja mihin tarvita kyseistä juttua tai härpäkettä.
Pakkoraossa valtavaa potentiaalia
Sinnikkyys ja kyky omaksua uusia asioita kuvaavat täydellisesti tuntemiani mikro- ja pienyrittäjiä. Ei sen resilientimpää ja joustavampaa porukkaa olekaan, eikä toisaalta myöskään sellaista, joka ketterästi pystyisi ottamaan asian kuin asian haltuun ja taklaamaan ongelman, jos toisenkin.
Ja lopuksi: Se, mikä ennen kaikkea sai minut pohtimaan teemaa, on pienyrittäjien moniosaajuus ja tähän linkitetty uskomaton sisäänrakennettu kyky löytää salamannopeasti erilaisia ratkaisuja, mahdollisuuksia ja jopa uusia aluevaltauksia pakkoraossa. Luovuus kukkii kaaoksessa ja pakonsanelemana yllättävän hyvin.
Eiköhän anneta pienet yrittäjille!
Katja Atsar
työkykyjohtamisen kehityspäällikkö
Ilmarinen
- Taitava ja osaava mikroyrittäjäasiakkaamme: haluatko tietää, miten voit, mitä voisit tehdä voidaksesi paremmin ja miten muut mikroyrittäjät voivat? Tilaa Ilmarisen työkykysely. Saat raportin omasta tilanteestasi täytettyäsi sen. Haluamme tukea työkykyisyyttäsi ja tarjoamme kyselyn asiakasetuna.
- Lue lisää: Yrittäjän hyvinvointi ja työkyky
- Hanki YEL-vakuutus
Lisää aiheesta
Mitä hyötyä pörssiyhtiöiden sukupuolikiintiöstä on?
Kevään yhtiökokoukset olivat pörssiyhtiöille yksi viimeisistä hetkistä saavuttaa sukupuolten tasapuolinen edustus hallituksissa. Mitä hyötyä sukupuolikiintiöstä voi yhtiöille ja sijoittajille olla?
Varhainen tuki on kuollut, eläköön varhainen tuki!
Varhaisen tuen, välittämisen ja puuttumisen mallit ovat viime vuosikymmeninä vakiintuneet keskeiseksi osaksi suomalaisten yritysten työkykyjohtamisen työkalupakkia. Varhaisen tuen mallien yleisyys huomioiden on erikoista, kuinka vähän niitä on tutkittu. Juuri julkaistu Varhainen tuki sanoista tekoihin -tutkimuksemme (Mertanen ym., 2026) selvitti poikkeuksellisen laajalta joukolta esihenkilöitä, mitä he ajattelevat varhaisen tuen mallien soveltamisesta käytännössä. Tulokset ovat monin tavoin yllättäviä.
Kesätyöntekijän ensimmäinen työpäivä – oletko vastassa turvallisena aikuisena?
Muistatko ensimmäisen kesätyösi ensimmäisen päivän? Saatoit olla innokas, mutta myös pelokas ja ihmeissäsi. Todennäköisesti sinua jännitti mahdottomasti. Se, miten asiat lähtivät lutviutumaan, riippui varmasti paljon siitä, miten sinut otettiin vastaan.