Avtal mellan EU och Storbritannien – inverkan på sociala tryggheten klargörs ännu
Europeiska kommissionen och Storbritannien slutförde förhandlingarna om den framtida relationen och undertecknade avtalet 30.12.2020.
Avtalet tillämpas provisoriskt från och med 1.1.2021. Avtalet träder slutligen i kraft efter att Europaparlamentet har gett sitt godkännande och att Europeiska unionens råd har godkänt det.
Avtalets bestämmelser som omfattar lagstiftning om social trygghet liknar till stor del EU-förordningarna om social trygghet.
- Allmän princip att en person omfattas av social trygghet i endast ett land i sänder.
- I allmänhet försäkras personen enligt arbetslandets lagstiftning. Undantagen är liknande som i EU-förordningarna, som utsända arbetstagare och företagare, samt arbete i två eller fler länder.
- Avtalsbestämmelser gällande pensioner, så som utbetalning, ansökan och tillämpandet av pension, är liknande som i EU-förordningarna om social trygghet.
Pensionsskyddscentralen kommer att publicera anvisning om tillämpning av den nya relationen i början av året.
Läs mer
Brexit och utlandsarbete (etk.fi)
Information om hur brexit påverkar förmåner från FPA (kela.fi)
Aktuellt nu
Ilmarinens placeringar genererade 5,3 procent, dvs. 3,5 miljarder euro, solvensen stärktes
Arbetspensionsbolaget Ilmarinens första halvår var starkt. Placeringsavkastningen i januari–juni var 5,3 procent, dvs. 3,5 miljarder euro. Solvensen stärktes och kundanskaffningen var på en god nivå.
Överenskommelse om FöPL-reformen – en så kallad valfrihetsmodell föreslås som grund för pensionsavgifterna
Social- och hälsovårdsministeriet har skickat ett utkast till regeringens proposition om ändring av lagen om pension för företagare (FöPL) på remiss. Efter YEL-reformen skulle pensionsavgifter och pensionsförmåner bestämmas antingen utifrån den beskattningsbara förvärvsinkomsten i den senast avslutade beskattningen som baserar sig på företagarverksamheten, eller utifrån en arbetsinkomst som fastställs genom en helhetsbedömning på motsvarande sätt som i dag.
Ilmarinen och OP Pohjola: Totalt 300 miljoner euro för att främja SMF-företagens tillväxt och investeringar
Ilmarinen och OP Pohjola startar ett tillväxtfinansieringsprogram på 300 miljoner euro för att hjälpa tillväxtföretag mot nya framgångar. Genom samarbetet får små och medelstora företag finansiering som skapar nya tillväxtmöjligheter och bidrar till en positiv ekonomisk utveckling runt om i Finland.