Ilmarinen näkyy taas Finanssialalle-Instagramissa
Ilmarisen kesätyöntekijät ylläpitävät tällä viikolla Finanssiala ry:n "Finanssialalle" Instagram-tiliä. Tarkoituksena on tehdä työskentelyä Ilmarisessa ja koko finanssialalla tunnetuksi.
Tällä viikolla kannattaa ottaa Finanssialalle Instagram-tili seurantaan. Tiliä ylläpitävät viikon ajan kesätyöntekijämme Ella, Niklas ja Karla. Luvassa on tietoa, haastatteluja, kuvia, videoita ja tunnelmia työskentelystä Ilmarisella.
Viikon aikana kesätyöntekijämme kertovat työstä Ilmarisessa keskittyen Instagramin storyjen tekoon.
Ota siis Finanssialalle Instgram-tili seurantaan. Samalla kannattaa ottaa tietenkin seurantaan myös Ilmarisen oma Instagram-tili!
Ajankohtaista
Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärän lasku kiihtyi jälleen
Työntekijämäärä väheni marraskuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -1,1 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Kyseessä oli suurin yksittäisen kuukauden aikana tapahtunut muutos yli 2,5 vuoteen.
Ilmarisen nimissä lähetetty huijausviestejä
Olethan tarkkana, jos saat meiltä tekstiviestin tai sähköpostia. Viime aikoina on havaittu huijaustekstiviestejä, joissa Ilmarisen nimissä pyydetään tunnistautumaan pankkiin erillisellä sivustolla osoitteessa llmarinen.help/ ilmarinen.com / ilmarinen-asiointi.com. Kyseessä on tietojenkalasteluyritys, jonka tarkoituksena on saada haltuun henkilökohtaisia tietoja, kuten verkkopankkitunnuksia.
Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärän lasku hidastui – olisiko positiivinen kierre käynnistymässä?
Työntekijämäärä väheni lokakuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -0,2 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Positiivisia merkkejä on nyt kuitenkin havaittavissa.