Ilmarisen varatoimitusjohtaja Sini Kivihuhta jättää tehtävänsä ensi vuonna
Ilmarisen varatoimitusjohtaja Sini Kivihuhta on ilmoittanut irtisanoutuvansa ja jäävänsä pois yhtiön palveluksesta helmikuussa 2021. Kivihuhta vastaa Ilmarisen vakuutus- ja eläkepalveluista.
Sini Kivihuhta on työskennellyt Ilmarisessa vuodesta 1983 eri tehtävissä mm. lakiosastolla, työkyvyttömyyseläkeratkaisuissa, asiakasyhteyksissä, IT:ssä ja kehittämisessä sekä eläkevakuutuksissa. Hän on ollut johtoryhmän jäsen vuodesta 2003 ja varatoimitusjohtajana vuodesta 2015.
– Olen työurani aikana nähnyt eläkejärjestelmän kehittyvän ja ollut mukana monessa eläkeuudistuksessa. Yksi merkittävimmistä saavutuksistamme on siirtyminen kansalliseen tulorekisteriin, jonne kaikkien suomalaisten tulotiedot tallennetaan ajantasaisesti ja joka luo hyvän pohjan myös tulevalle sosiaaliturvan uudistukselle, Kivihuhta sanoo.
– Lähden Ilmarisesta ylpeänä ja hyvillä mielin. Ilmarinen on uudistunut voimakkaasti ja noussut Suomen johtavaksi työeläkeyhtiöksi, jossa osaavat ja innostuneet ammattilaiset pitävät huolta asiakkaiden eläketurvasta, Kivihuhta jatkaa.
– Haluan jo tässä vaiheessa kiittää Siniä lämpimästi hänen poikkeuksellisen merkittävästä työpanoksestaan Ilmarisen ja koko suomalaisen työeläkejärjestelmän eteen. Sini on työyhteisössämme ja koko alalla arvostettu ammattilainen, joka on ollut rakentamassa Ilmarisesta vetovoimaisinta työelämän kumppania jo lähes 40 vuoden ajan, sanoo Ilmarisen toimitusjohtaja Jouko Pölönen.
Kivihuhdan seuraajan haku käynnistyy kesän aikana.
Lisätietoja:
Sini Kivihuhta, varatoimitusjohtaja p. 050 5112 467
Jouko Pölönen, toimitusjohtaja p. 050 1282
Ajankohtaista
Tuemme vähävaraisia lapsiperheitä – joululahjoitus Pelastakaa Lapset ry:n joulukeräykseen
Teemme tänä jouluna 26 000 euron lahjoituksen Pelastakaa Lapset ry:n joulukeräykseen. Joulukeräys auttaa vähävaraisia lapsiperheitä, ehkäisee syrjäytymistä ja tukee ahdistuneita nuoria.
Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärän lasku kiihtyi jälleen
Työntekijämäärä väheni marraskuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -1,1 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Kyseessä oli suurin yksittäisen kuukauden aikana tapahtunut muutos yli 2,5 vuoteen.
Ilmarisen nimissä lähetetty huijausviestejä
Olethan tarkkana, jos saat meiltä tekstiviestin tai sähköpostia. Viime aikoina on havaittu huijaustekstiviestejä, joissa Ilmarisen nimissä pyydetään tunnistautumaan pankkiin erillisellä sivustolla osoitteessa llmarinen.help/ ilmarinen.com / ilmarinen-asiointi.com. Kyseessä on tietojenkalasteluyritys, jonka tarkoituksena on saada haltuun henkilökohtaisia tietoja, kuten verkkopankkitunnuksia.