Vuoden vanhusteko 2018 -palkintoa voi nyt hakea
Onko sinulla tiedossa hyvä ja ajankohtainen vanhustyön teko tai hanke? Vanhustyön keskusliitto ja Ilmarinen etsivät ehdokkaita Vuoden vanhusteko 2018 -palkinnon saajaksi. Palkinto on suuruudeltaan 5000 euroa.
Palkinnon avulla halutaan kannustaa vanhustyön menetelmien kehittämiseen ja nostaa vanhustyön arvostusta. Vuoden vanhusteko 2018 -palkintoa voi hakea 15.6.2018 asti. Voittaja julkistetaan valtakunnallisen Vanhustenpäivän pääjuhlassa 7.10.2018 Kuopiossa.
Hakemuksen voi tehdä sähköiselle lomakkeelle tai postittaa osoitteella Vanhustyön keskusliitto, Mailis Salmi, Malmin kauppatie 26, 00700 Helsinki. Hakemuksen tulee olla Vanhustyön keskusliitossa 15.6.2018 klo 16 mennessä.
Ajankohtaista
Eläkkeensaaja, lue mitä vuosi 2026 tuo tullessaan
Tammikuun alussa työeläkkeen määrä nousee indeksikorotusten vuoksi noin 0,9 prosenttia. Ensi vuonna alin eläkeikä tulee täyteen vuonna 1961 syntyneillä. Eläkkeensaajan verokortit tulevat voimaan 1.1.2026 alkaen.
Ilmarisen nimissä lähetetty huijausviestejä
Olethan tarkkana, jos saat meiltä tekstiviestin tai sähköpostia. Viime aikoina on havaittu huijaustekstiviestejä, joissa Ilmarisen nimissä pyydetään tunnistautumaan pankkiin erillisellä sivustolla esimerkiksi osoitteissa omt-avon.live/ llmarinen.help/ ilmarinen.com / ilmarinen-asiointi.com. Kyseessä on tietojenkalasteluyritys, jonka tarkoituksena on saada haltuun henkilökohtaisia tietoja, kuten verkkopankkitunnuksia.
Tuemme vähävaraisia lapsiperheitä – joululahjoitus Pelastakaa Lapset ry:n joulukeräykseen
Teemme tänä jouluna 26 000 euron lahjoituksen Pelastakaa Lapset ry:n joulukeräykseen. Joulukeräys auttaa vähävaraisia lapsiperheitä, ehkäisee syrjäytymistä ja tukee ahdistuneita nuoria.