Ilmarisen omistus laski Nurminen Logistics Oyj:ssä
Ilmarinen on käyttänyt hybridilainasopimuksen mukaista vaihto-oikeutta ja merkinnyt osakeannissa Nurminen Logistics Oyj:n uusia osakkeita. Tämän järjestelyn toteuduttua Ilmarisen omistus osakkeiden kautta on noussut aiemmasta 11,83%:sta 15,12%:iin. Aikaisemmin Ilmarisen kokonaisomistus osakkeiden ja rahoitusvälineiden kautta oli 16,46%. Koska Ilmarisella ei ole enää omistusta rahoitusvälineiden kautta, yhteenlaskettu omistusosuus osakkeista ja äänistä on järjestelyn myötä laskenut 16,46%:sta 15,12%:iin.
Ilmarinen omistaa nyt 11 655 795 Nurminen Logistics Oyj:n osaketta.
Liputusilmoitus on lähetetty 13.7.2021 klo 10.33 yhtiölle ja Finanssivalvontaan.
Ajankohtaista
Ilmarinen sitoutuu tieteeseen perustuviin ilmastotavoitteisiin
Työeläkeyhtiö Ilmarinen vahvistaa ilmastotyötään ja sitoutuu asettamaan tieteeseen perustuvat lyhyen aikavälin päästövähennystavoitteet Science Based Targets -aloitteen (SBTi) mukaisesti.
Earth Hour – tunti pimeää ilmaston ja luonnon puolesta
Olemme jälleen mukana maailmanlaajuisessa Earth Hour -ympäristötapahtumassa.
Tutkimus: Epävarma maailmantilanne on lisännyt työkykyjohtamisen merkitystä
Työkyvyttömyys aiheuttaa vuosittain miljardiluokan kustannukset. Toimet sen ehkäisemiseksi korostuvat epävarmassa maailmantilanteessa. Vaikka taloudellinen tilanne on vaikea, haluavat yritykset edistää henkilöstön työkykyä. Tiedot selviävät Ilmarisen laajasta tutkimuksesta.