Yhteistyöllä kohti Pariisin ilmastosopimuksen tavoitteita – Ilmarinen mukaan laajenevaan kansainväliseen sijoittaja-aloitteeseen
Ilmarinen on liittynyt kansainvälisten sijoittajien Paris Aligned Investment Initiative Net Zero Asset Owner Commitment -aloitteeseen. Yhteistyö muiden sijoittajien kanssa on välttämätöntä hiilineutraalin sijoitussalkun saavuttamisessa.
Paris Aligned Investment Initiative (PAII) on neljänkymmenen kansainvälisen suuren sijoittajan aloite. PAII:n jäsenet ovat sitoutuneet tavoittelemaan sijoitustensa hiilineutraaliutta vuoteen 2050 mennessä tai tätä aiemmin. Aloitteen taustalla on kansainvälinen Institutional Investors Group on Climate Change (IIGCC), jonka jäseneksi Ilmarinen liittyi keväällä.
Paris Aligned Investment Initiative Net Zero Asset Owner Commitment aloitteeseen liittyminen syventää yhteistyötä ja tukee Ilmarisen tavoitetta sijoittaa eläkevarat hiilineutraalisti vuoden 2035 loppuun mennessä.
– Hiilineutraalin sijoitussalkun saavuttaminen edellyttää, että sijoituskohteemme tekevät todellisia päästövähennyksiä. Yhteistyö muiden sijoittajien kanssa on tärkeää, koska vaatimuksella on sitä enemmän painoarvoa, mitä useampi sijoittaja nostaa ilmastokysymykset esille, kertoo Ilmarisen vastuullisen sijoittamisen päällikkö Karoliina Lindroos.
Aloitteeseen kuuluu olennaisena osana Net Zero Investment Framework, joka ohjaa sijoittajia kohti Pariisin ilmastosopimuksen 1,5 asteen tavoitetta.
– Net Zero Investment Framework tarjoaa käyttökelpoiset suuntaviivat ja työkalut ilmastoon liittyvien sitoumusten toteuttamiseen.
Lindroos muistuttaa, että ilmastonmuutos ja siihen liittyvät ilmiöt ovat myös sijoitustoiminnan näkökulmasta merkittäviä tekijöitä.
– Ilmastonmuutos on systeemisen tason riski sijoitustoiminnassa. Sillä on väistämättä vaikutuksia sijoituskohteisiimme. Toisaalta pitkäjänteisenä sijoittajana suuntaamme katseemme myös sijoitusmahdollisuuksiin. Vähähiiliseen energiantuotantoon siirtyminen tarvitsee pääomia ja ilmastoratkaisut luovat uusia sijoitusmahdollisuuksia.
Tutustu tarkemmin:
- Ilmarisen ympäristöperiaatteet
- Ilmarisen vuosi- ja yritysvastuuraportti
- Ilmarinen liittyi IIGCC:n jäseneksi
Lue lisää aloitteesta sen verkkosivuilta (englanniksi)
Ajankohtaista
Saitko puhelun Ilmarisesta asiakastietojasi koskien?
Jotta voimme tarjota sinulle parasta ja oman tilanteesi huomioivaa asiakaspalvelua, meidän on tunnettava sinut. Otamme yhteyttä asiakkaisiimme asiakastietojen tiimoilta. Päivitämme säännöllisesti lain vaatimia tietoja asiakkaistamme.
Ilmarinen liittyi energiatehokkuussopimukseen kaudelle 2026–2035
Ilmarinen liittyi valtakunnalliseen energiatehokkuussopimukseen vuosille 2026–2035. – Haluamme jatkaa pitkäjänteistä työtämme energiatehokkuuden parantamiseksi, rakennuttajapäällikkö Niina Nurminen Ilmarisesta sanoo.
Rami Vehmas Ilmarisen osakejohtajaksi
Rami Vehmas on nimitetty Ilmarisen osakejohtajaksi. Vehmas aloitti tehtävässään 1.11.2025.