Nimitykset 29.10.2018

Mikko Lantto Ilmarisen teknologia- ja kehitysjohtajaksi

Ilmarisen teknologia- ja kehitysjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi on nimitetty Mikko Lantto.

Lantto siirtyy tehtävään Tieto Oyj:lta, jossa hän on toiminut finanssisektorin palveluista vastaavana johtajana. Aiemmin hän on työskennellyt palvelutuotannon ja -kehittämisen tehtävissä mm. Capgeminin, F-Securen ja Elisan palveluksessa.

Ilmarisessa Lantto vastaa teknologia- ja IT-ratkaisuista sekä kehittämisen toiminnoista. Hän raportoi toimitusjohtaja Jouko Pölöselle. Lantto aloittaa tehtävässä 3.12.2018.

– Työeläkealan tulevaisuus on vahvasti digitaalinen. Iso osa Ilmarisen liiketoiminnasta liittyy tietojen käsittelyyn, ja tulevaisuudessa yhä suurempi osa prosesseistamme on automatisoitavissa. Myös asiakkaat odottavat sujuvia digitaalisia palveluja, ja paras asiakaskokemus on keskeinen tavoitteemme. On ilo saada Mikko mukaan johtamaan kehittämistä ja luomaan Ilmariselle uutta digistrategiaa, toimitusjohtaja Jouko Pölönen sanoo.

– Olen erittäin iloinen saadessani tilaisuuden työskennellä johtavassa eläkevakuutusyhtiössä, jossa jo nyt ajatellaan monella tapaa modernisti. Ilmarinen tarjoaa hyvän maaperän kehittää aidosti asiakkaalle arvoa tuottavia luotettavia digipalveluita hyödyntämällä uusimpia työtapoja, prosessimalleja sekä teknologioita. Yhdessä asiakkaiden, henkilöstön ja kumppaneiden kanssa rakennamme uudenaikaista eläkeyhtiötä, sanoo Mikko Lantto.

Lisätietoja:

Jouko Pölönen, toimitusjohtaja, Ilmarinen, p. 050 1282
Mikko Lantto, p. 040 719 5997

Ajankohtaista

Tiedote 25.3.2026

Tutkimus: Epävarma maailmantilanne on lisännyt työkykyjohtamisen merkitystä

Työkyvyttömyys aiheuttaa vuosittain miljardiluokan kustannukset. Toimet sen ehkäisemiseksi korostuvat epävarmassa maailmantilanteessa. Vaikka taloudellinen tilanne on vaikea, haluavat yritykset edistää henkilöstön työkykyä. Tiedot selviävät Ilmarisen laajasta tutkimuksesta.

Tutkimus: Epävarma maailmantilanne on lisännyt työkykyjohtamisen merkitystä

Tiedote 16.3.2026

Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärien kehitys jakaa Suomen kahtia

Työntekijämäärä väheni helmikuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -0,3 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Alueellisesti tarkasteltuna Länsi- ja Pohjois-Suomessa työntekijämäärät nousivat, kun taas Itä- ja Etelä-Suomessa suunta oli alaspäin.

Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärien kehitys jakaa Suomen kahtia
Lisää uutisia ja tiedotteita
Sivu päivitetty viimeksi