Ihminen istuu sanomalehti kädessä ja hymyilee, kuvituskuva.
Uutinen 7.2.2020

iAreena-seminaarissa pureuduttiin elämän merkityksellisyyteen

Ilmarisen ja Vanhustyön keskusliiton järjestämä iAreena-seminaari ajankohtaisista, ikääntyvien asioihin liittyvistä teemoista järjestettiin tänään kymmenennen kerran. Tämän vuoden teemana oli Elämän merkityksellisyys ja taide osana elämää.

Tutkijatohtori Tuulikki Laes Taideyliopistosta ja professori Pauli Rautiainen Tampereen yliopistosta esittelivät tuoreen kyselytutkimuksen tuloksia, jonka aiheena oli Elämän merkityksellisyys ja taide osana elämää.

Tutkijatohtori Jari Pirhonen Tampereen yliopistosta puhui vanhenemisesta ja sosiaalisesta hyvinvoinnista puheenvuorossaan Sosiaalinen kuolema vanhuudessa.

Kohtaamistaiteen lehtori Hannele Niiniö Laurea ammattikorkeakoulusta esitteli Japanista Suomeen tuomaansa kohtaamistaidetta ja sen hyötyjä sekä mahdollisuuksia esimerkiksi eläkevuosien hyvinvointia lisäävänä harrastusmuotona.

Lue lisää:

Tutkimus: Taiteen harrastaminen työikäisenä tuo hyvinvointia eläkevuosiin

Ajankohtaista

Uutinen 19.3.2026

iAreenassa pureuduttiin pitkäikäisten yhteiskuntaan

Ilmarinen ja Vanhustyön keskusliitto järjestivät eilen suositun ja pidetyn, järjestyksessään kuudennentoista iAreena-seminaarin. Vuotuinen ajankohtaisfoorumi keskittyy ikääntyvien asioihin ja ikääntymisen teemoihin. Tällä kertaa pohdittiin, mitä haasteita ja mahdollisuuksia pitkäikäisyyteen liittyy.

iAreenassa pureuduttiin pitkäikäisten yhteiskuntaan

Tiedote 18.3.2026

Tutkimus: Kolme neljästä eläkeläisestä kokee, että heidät nähdään yhteiskunnassa taakkana

Lähes kolme neljästä eläkeläisestä (74 %) kokee, että eläkeläiset nähdään yhteiskunnassa taakkana. Hieman yli puolet (52 %) ajattelee, että vanhuutta pidetään melko tai erittäin kielteisenä asiana. Tiedot selviävät Ilmarisen tuoreesta kyselytutkimuksesta.

Tutkimus: Kolme neljästä eläkeläisestä kokee, että heidät nähdään yhteiskunnassa taakkana
Lisää uutisia ja tiedotteita
Sivu päivitetty viimeksi