Uutinen 5.5.2022

Ilmarisen lakiasiainjohtaja vaihtuu

Ilmarisen lakiasiainjohtaja Leena Siirala on ilmoittanut jäävänsä pois yhtiön palveluksesta syksyllä 2022.

Siirala on työskennellyt Ilmarisessa vuodesta 2013 laki ja compliance -toiminnon johtajana ja johtoryhmän jäsenenä. Ennen Ilmarista hän työskenteli juridisissa asiantuntija- ja johtotehtävissä Nokialla ja rahoitusalalla.

– Haluan kiittää Leenaa lämpimästi hänen pitkäaikaisesta työstään Ilmarisessa. Leena on ollut keskeisessä roolissa kehittämässä modernia laki ja compliance -toimintoa ja yhtiön hallintoa sekä rakentamassa Ilmarisesta vetovoimaisinta työelämän kumppania lähes kymmenen vuoden ajan, sanoo Ilmarisen toimitusjohtaja Jouko Pölönen.

Uuden lakiasiainjohtajan haku käynnistyy kevään aikana.

Lisätietoja:
Jouko Pölönen, toimitusjohtaja, Ilmarinen, p. 050 1282 

Ajankohtaista

Tiedote 25.3.2026

Tutkimus: Epävarma maailmantilanne on lisännyt työkykyjohtamisen merkitystä

Työkyvyttömyys aiheuttaa vuosittain miljardiluokan kustannukset. Toimet sen ehkäisemiseksi korostuvat epävarmassa maailmantilanteessa. Vaikka taloudellinen tilanne on vaikea, haluavat yritykset edistää henkilöstön työkykyä. Tiedot selviävät Ilmarisen laajasta tutkimuksesta.

Tutkimus: Epävarma maailmantilanne on lisännyt työkykyjohtamisen merkitystä

Tiedote 16.3.2026

Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärien kehitys jakaa Suomen kahtia

Työntekijämäärä väheni helmikuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -0,3 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Alueellisesti tarkasteltuna Länsi- ja Pohjois-Suomessa työntekijämäärät nousivat, kun taas Itä- ja Etelä-Suomessa suunta oli alaspäin.

Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärien kehitys jakaa Suomen kahtia
Lisää uutisia ja tiedotteita
Sivu päivitetty viimeksi