Uusia jäseniä Ilmarisen hallitukseen
Ilmarisen hallintoneuvosto valitsi kolme uutta jäsentä Ilmarisen hallitukseen.
Ilmarisen hallituksen uusiksi jäseniksi valittiin Tietoevry Oyj:n talousjohtaja Tomi Hyryläinen, Sanoma Media Finland Oy:n toimitusjohtaja Pia Kalsta ja OP Ryhmän henkilöstöjohtaja Hannakaisa Länsisalmi.
Erovuoroisista jäsenistä hallituksessa jatkaa STTK ry:n edunvalvonnasta vastaava johtaja Minna Ahtiainen.
Nyt valittujen hallituksen jäsenten toimikausi alkaa vuoden 2024 varsinaisen yhtiökokouksen jälkeen ja kestää kolme vuotta.
Ilmarisen hallintoneuvosto päätti nimityksistä kokouksessaan 29.2.2024.
Lue lisää:
Lisätiedot:
- Juulia Kurunsaari, lakiasiainjohtaja, Ilmarinen, p. 040 900 9002, juulia.kurunsaari@ilmarinen.fi
Ajankohtaista
Tutkimus: Epävarma maailmantilanne on lisännyt työkykyjohtamisen merkitystä
Työkyvyttömyys aiheuttaa vuosittain miljardiluokan kustannukset. Toimet sen ehkäisemiseksi korostuvat epävarmassa maailmantilanteessa. Vaikka taloudellinen tilanne on vaikea, haluavat yritykset edistää henkilöstön työkykyä. Tiedot selviävät Ilmarisen laajasta tutkimuksesta.
Uusia jäseniä Ilmarisen hallintoneuvostoon
Ilmarisen varsinainen yhtiökokous valitsi 24.3.2026 kolme uutta jäsentä hallintoneuvostoon.
Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärien kehitys jakaa Suomen kahtia
Työntekijämäärä väheni helmikuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -0,3 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Alueellisesti tarkasteltuna Länsi- ja Pohjois-Suomessa työntekijämäärät nousivat, kun taas Itä- ja Etelä-Suomessa suunta oli alaspäin.