Uutinen 7.2.2025

iAreenassa pureuduttiin senioreiden talous- ja digitaitoihin

Ilmarinen ja Vanhustyön keskusliitto järjestivät eilen suositun ja pidetyn, järjestyksessään viidennentoista iAreena-seminaarin. Vuotuinen ajankohtaisfoorumi keskittyy ikääntyvien asioihin ja ikääntymisen teemoihin. Tällä kertaa pohdittiin ikäihmisten talous- ja digitaitoja.

Suomen Pankin talousosaamisen neuvonantaja Anu Raijaksen puheenvuoro käsitteli vuonna 2020 käynnistynyttä kansallisen talousosaamisen edistämisen strategiaa. Sen tavoitteena on saada ihmiset ymmärtämään talousosaamisen merkitys ja nostaa suomalaisten talousosaaminen maailman parhaaksi vuoteen 2030 mennessä.

Ilmarisen tutkimus selvitti eläkeläisten taloustaitoihin ja eläkeajan varautumiseen liittyviä asioita. Tuloksia esitteli Ilmarisen tutkija Jouni Vatanen. Tutkimuksesta kävi ilmi muun muassa, että eläkeläisten taloustaidot ovat varsin hyvällä mallilla. Sen sijaan moni kaipaisi tukea ja apua digiasiointiin.

Ikääntyvien digiasiointia edistävästä SeniorSurf-toiminnasta ja -verkostosta vastaava, johtava asiantuntija Tiina Etelämäki Vanhustyön keskusliitosta puhui senioreista erityisryhmänä verkossa. Vertaisopastajana senioreiden tietotekniikkayhdistys Enter ry:ssä toimiva Matti Pihkala puolestaan kertoi käytännön tietoteknisistä tilanteista, joissa yhdistys auttaa ikäihmisiä.

Webinaarista sai moni toivottavasti mukaansa eväitä ja ideoita siihen, mistä kaikkialta apua verkkoasiointiin ja uudenlaisten laitteiden haltuunottoon voi saada.

Näkökulmia kuultiin lisäksi paneelikeskustelussa, jossa kuuluviin saatiin niin eläkeläisen kuin webinaarin asiantuntijoiden äänet. Keskustelemassa olivat Helsingin vanhusneuvoston puheenjohtaja Auni-Marja Vilavaara, Anu Raijas ja Tiina Etelämäki. 

Lisäksi ääneen pääsivät kokemusasiantuntijat itse ja kuulimme videoterveiset ikäoppailta Kuopiosta. He toimivat vertaisopastajina ja kokemusasiantuntijoina muille ikääntyville. Maksuton, vapaaehtoistoimintaan perustuva apu pyrkii lisäämään ikääntyneiden hyvinvointia ja elämänlaatua.

Lue lisää ikäopas-toiminnasta (vanheneminen.fi)

Webinaarin juontajana ja paneelikeskustelun vetäjänä toimi työterveyden johtava asiantuntija, lääkäri Heidi Furu Ilmarisesta.

Katso tallenne seminaarista

Lue lisää:

Tutkimus: Yli puolet eläkkeensaajista kokee eläkkeensä riittämättömäksi

Lue myös:

Digitaidot helpottavat elämää ja lisäävät seniorien digiosallisuutta yhteiskunnassa (vtkl.fi)

Ajankohtaista

Tiedote 16.2.2026

Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärä jatkoi hidasta laskuaan

Työntekijämäärä väheni tammikuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -0,6 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Myös positiivista kehitystä tapahtui usealla alalla, ja Länsi-Suomessa työntekijämäärä jopa nousi +0,5 prosenttia.

Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärä jatkoi hidasta laskuaan
Lisää uutisia ja tiedotteita
Sivu päivitetty viimeksi