Uutinen 29.9.2025

Ilmarinen ja Pohjantähti palaavat yhteistyöhön

Ilmarinen laajentaa myyntiverkostoaan. Ilmarinen ja Pohjantähti aloittavat yhteistyön vuoden 2026 alussa. Pohjantähti tarjoaa Ilmarisen TyEL- ja YEL-vakuutuksia asiakkailleen. Yhteistyö vahvistaa erityisesti yrittäjien ja mikroyrittäjien työeläkevakuutusten myyntiä.

Pohjantähti on toiminut aiemmin pitkään Ilmarisen myynti- ja jakelukanavakumppanina. Yhteistyö päättyi vuonna 2018. Nyt Pohjantähti palaa takaisin Ilmarisen kumppaniksi.

– On hienoa palata yhteistyöhön Pohjantähden kanssa. Yhteistyö vahvistaa myyntiämme ja asiakaspitoamme erityisesti yrittäjissä sekä mikro- ja pientyönantajissa. Haluamme olla ykkösvaihtoehto, kun yrittäjät ja mikroyritykset pohtivat työeläkeasioita​, Ilmarisen asiakkuusjohtaja Esa Jäntti sanoo.  

– Olemme vahvistaneet myyntiverkostoamme aktiivisesti. Meille on tärkeää olla tukemassa yrittäjien ja yritysten arkea ja tarjoamassa palveluitamme heille. Kaikki asiakkaamme hyötyvät, kun vakuutuksemme ja palvelumme ovat laajasti saatavilla, Jäntti jatkaa.

Lisätiedot:

Esa Jäntti, asiakkuusjohtaja, p. 0400 383 348, esa.jantti[at]ilmarinen.fi

Ajankohtaista

Tiedote 30.12.2025

Työeläkevakuuttamisen vuosi 2026 – katso muutokset

Vuoden vaihduttua työnantajan on hyvä huomioida muutokset työeläkemaksuissa. Myös yrittäjän työtulo on hyvä tarkistaa, että se vastaa tämänhetkistä työpanosta. TyEL- ja YEL-vakuutusehtoihin tulee myös muutoksia.

Työeläkevakuuttamisen vuosi 2026 – katso muutokset
Lisää uutisia ja tiedotteita
Sivu päivitetty viimeksi