Ilmarisen toimitusjohtajan tehtävät Stefan Björkmanille
Ilmarisen toimitusjohtajan tehtäviä hoitaa 1. maaliskuuta 2018 alkaen varatoimitusjohtaja, toimitusjohtajan sijainen Stefan Björkman.
Ilmarisen edellinen toimitusjohtaja Timo Ritakallio on siirtynyt OP Ryhmän pääjohtajaksi maaliskuun alusta alkaen.
Ilmarisen uudeksi toimitusjohtajaksi valittu Jouko Pölönen aloittaa Ilmarisen palveluksessa 1. toukokuuta 2018. Hän ottaa vastaan toimitusjohtajan tehtävät myöhemmin ilmoitettavana ajankohtana. Ilmarisen hallitus nimitti Pölösen tehtävään joulukuussa. Hän siirtyy Ilmariseen OP Ryhmän pankkiliiketoiminnan johtajan paikalta.
Lue lisää nimitystiedotteesta.
Lisätietoja:
- Mikko Helander, Ilmarisen hallituksen puheenjohtaja, p. 010 532 2301
- Ilmarisen viestintä p. 010 284 2570
Ajankohtaista
Tutkimus: Epävarma maailmantilanne on lisännyt työkykyjohtamisen merkitystä
Työkyvyttömyys aiheuttaa vuosittain miljardiluokan kustannukset. Toimet sen ehkäisemiseksi korostuvat epävarmassa maailmantilanteessa. Vaikka taloudellinen tilanne on vaikea, haluavat yritykset edistää henkilöstön työkykyä. Tiedot selviävät Ilmarisen laajasta tutkimuksesta.
Uusia jäseniä Ilmarisen hallintoneuvostoon
Ilmarisen varsinainen yhtiökokous valitsi 24.3.2026 kolme uutta jäsentä hallintoneuvostoon.
Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärien kehitys jakaa Suomen kahtia
Työntekijämäärä väheni helmikuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -0,3 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Alueellisesti tarkasteltuna Länsi- ja Pohjois-Suomessa työntekijämäärät nousivat, kun taas Itä- ja Etelä-Suomessa suunta oli alaspäin.