Ilmarisen työkykyjohtajaksi Kristiina Halonen
Ilmarisen työkykyjohtajaksi on nimitetty TkT, KTM Kristiina Halonen. Hänen tehtävänään on johtaa ja kehittää Ilmarisen työkykypalveluja.

Kristiina Halonen siirtyy tehtävään Työterveyslaitoksesta, jossa hän on johtanut Työkyky ja työurat -tutkimus- ja palveluyksikköä. Aiemmin hän on työskennellyt mm. Pertec Consultingissa johtamisen konsulttina, ODUM Oy:n liiketoiminnan kehitysjohtajana, eQ Onlinen henkilöstöjohtajana sekä Kalevala Korun kehitys- ja henkilöstöpäällikkönä. Halonen on väitellyt tohtoriksi Aalto-yliopiston perustieteiden korkeakoulun tuotantotalouden laitokselta, johtamisen ja työpsykologian laboratoriosta.
Ilmarisessa Halonen vastaa työkykypalveluista ja -tutkimuksesta sekä Parempaa työelämää -palvelujen kehittämisestä.
– Kristiinan pitkä kokemus ja monipuolinen osaaminen vahvistaa Ilmarisen asemaa työkykyjohtamisen edelläkävijänä. Työkyvyttömyysriskin hallinta on keskeinen osa työeläkeyhtiön toimintaa ja laadukkailla työkykyjohtamisen palveluilla tuemme työkykyä, tuottavuutta ja menestystä asiakasyrityksissämme. Hyvinvoiva henkilöstö tekee parempaa tulosta ja on strateginen menestystekijä, siksi työkykyjohtamiseen kannattaa satsata, sanoo Ilmarisen asiakkuusjohtaja Pekka Puustinen.
– Tämä on hieno mahdollisuus päästä rakentamaan yhdessä Ilmarisen työkykyjohtamisen ammattilaisten kanssa entistä vaikuttavampia työkykypalveluja. Lisäksi odotan innolla, että pääsen tekemään Ilmarisen asiakasyritysten kanssa strategista yhteistyötä tuottaaksemme asiakasorganisaatioille lisää työkykyisiä päiviä, Kristiina Halonen sanoo.
Kristiina Halonen aloittaa Ilmarisessa 1.6.2018. Hän on Asiakkuudet ja työkyky -linjan johtoryhmän jäsen ja raportoi tehtävässä asiakkuusjohtaja Pekka Puustiselle.
Lisätietoja:
- Kristiina Halonen, p. 050 380 3868
- Pekka Puustinen, asiakkuusjohtaja, p. 040 839 0813
Ajankohtaista
Tuemme vähävaraisia lapsiperheitä – joululahjoitus Pelastakaa Lapset ry:n joulukeräykseen
Teemme tänä jouluna 26 000 euron lahjoituksen Pelastakaa Lapset ry:n joulukeräykseen. Joulukeräys auttaa vähävaraisia lapsiperheitä, ehkäisee syrjäytymistä ja tukee ahdistuneita nuoria.
Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärän lasku kiihtyi jälleen
Työntekijämäärä väheni marraskuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -1,1 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Kyseessä oli suurin yksittäisen kuukauden aikana tapahtunut muutos yli 2,5 vuoteen.
Ilmarisen nimissä lähetetty huijausviestejä
Olethan tarkkana, jos saat meiltä tekstiviestin tai sähköpostia. Viime aikoina on havaittu huijaustekstiviestejä, joissa Ilmarisen nimissä pyydetään tunnistautumaan pankkiin erillisellä sivustolla osoitteessa llmarinen.help/ ilmarinen.com / ilmarinen-asiointi.com. Kyseessä on tietojenkalasteluyritys, jonka tarkoituksena on saada haltuun henkilökohtaisia tietoja, kuten verkkopankkitunnuksia.