Earth Hour – varaudumme hyvään huomiseen
Varaudumme hyvään huomiseen ja osallistumme jälleen Earth Hour -tapahtumaan. Sammutamme valot Helsingin Ruoholahdessa sijaitsevalla pääkonttorilla ilmaston puolesta lauantaina 23.3. kello 20.30–21.30.
Maailman luonnon säätiön WWF:n jo perinteeksi muodostunut Earth Hour -tapahtuma haluaa yhdistää ihmiset eri puolilta maailmaa ympäristö- ja ilmastokriisin ratkaisemiseksi. Symbolisella eleellä eli sammuttamalla valot muistutetaan kaikkia maapallolla eläviä koskevasta uhasta: ilmastonmuutoksen kiihtymisestä ja luonnon monimuotoisuuden rapautumisesta. Tällä kertaa kampanjassa kannustetaan tekemään myönteisiä tekoja ilmaston ja luonnon puolesta yhden tunnin ajan.
Sijoitussalkkumme päästöt pienenivät, vaikka salkku kasvoi
Me Ilmarisessa varaudumme hyvään huomiseen ottamalla ilmaston ja luonnon huomioon toiminnassamme – sekä sijoitussalkussamme että konkreettisesti toimipisteissämme.
Tehtävämme on sijoittaa eläkevarat tuottavasti, turvallisesti ja vastuullisesti niin, että varat riittävät paitsi nykyään eläkkeellä olevien, myös tulevien sukupolvien eläkkeisiin. Tavoite on sijoittaa eläkevarat hiilineutraalisti vuoden 2035 loppuun mennessä.
Juuri julkaistun vuosi- ja kestävyysraporttimme mukaan tavoite eteni vuonna 2023 hienosti: Ilmarisen hiilijalanjälki laski jopa 36 prosenttia. Erityistä oli se, että vaikka sijoitussalkku kasvoi, sen absoluuttiset päästöt pienenivät.
Lue lisää:
- Ilmarisen vuosi- ja kestävyysraportti 2023 (pdf)
- Ilmarisen ilmastotiekartta (pdf)
- Ilmarisen luonnon monimuotoisuus -tiekartta (pdf)
Ajankohtaista
Saitko puhelun Ilmarisesta asiakastietojasi koskien?
Jotta voimme tarjota sinulle parasta ja oman tilanteesi huomioivaa asiakaspalvelua, meidän on tunnettava sinut. Otamme yhteyttä asiakkaisiimme asiakastietojen tiimoilta. Päivitämme säännöllisesti lain vaatimia tietoja asiakkaistamme.
Ilmarinen liittyi energiatehokkuussopimukseen kaudelle 2026–2035
Ilmarinen liittyi valtakunnalliseen energiatehokkuussopimukseen vuosille 2026–2035. – Haluamme jatkaa pitkäjänteistä työtämme energiatehokkuuden parantamiseksi, rakennuttajapäällikkö Niina Nurminen Ilmarisesta sanoo.
Rami Vehmas Ilmarisen osakejohtajaksi
Rami Vehmas on nimitetty Ilmarisen osakejohtajaksi. Vehmas aloitti tehtävässään 1.11.2025.