Tiedote 24.3.2026

Uusia jäseniä Ilmarisen hallintoneuvostoon

Ilmarisen varsinainen yhtiökokous valitsi 24.3.2026 kolme uutta jäsentä hallintoneuvostoon.

Uusina jäseninä Ilmarisen hallintoneuvostoon valittiin:

  • Kalle Härkki, toimitusjohtaja, Teknologian tutkimuskeskus VTT Oy
  • Päivi Lindqvist, talousjohtaja, Patria Oyj
  • Markus Oksa, toimitusjohtaja, Bravedo Oy.

Hallintoneuvoston puheenjohtaja Ilkka Hämälä jäi pois tehtävästään. Hänen tilallaan uutena hallintoneuvoston ja vaalivaliokunnan puheenjohtajana aloitti Finnairin toimitusjohtaja Turkka Kuusisto.

Hallintoneuvoston kokoonpano löytyy Ilmarisen verkkosivuilta.

Yhtiökokous päätti korottaa hallintoneuvoston vuosipalkkioita ja kokouspalkkioita. Vuonna 2026 hallintoneuvoston puheenjohtajan vuosipalkkio on 6 830 euroa, varapuheenjohtajien 4 730 euroa ja jäsenten 3 150 euroa. Kokouspalkkio on 700 euroa kokoukselta ja poissaolo hallintoneuvoston kokouksesta pienentää vuosipalkkiota 750 eurolla poissaoloa kohden.

Yhtiökokous vahvisti vuoden 2025 tilinpäätöksen ja konsernitilinpäätöksen, päätti voiton käytöstä hallituksen esityksen mukaisesti sekä myönsi vastuuvapauden vuodelta 2025 hallintoneuvoston ja hallituksen jäsenille sekä toimitusjohtajalle.

Yhtiökokous valitsi Ilmarisen tilintarkastajaksi uudelleen tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy:n. Päävastuullisena tilintarkastajana jatkaa KHT Antti Suominen. Tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy toimii myös kestävyysraportoinnin varmentajana, päävastuullisena kestävyysraportointitarkastajana KRT Antti Suominen.

Lue lisää:

Lisätiedot:

  • Juulia Kurunsaari, lakiasiainjohtaja, Ilmarinen, p. 040 900 9002, juulia.kurunsaari@ilmarinen.fi

 

Ajankohtaista

Tiedote 25.3.2026

Tutkimus: Epävarma maailmantilanne on lisännyt työkykyjohtamisen merkitystä

Työkyvyttömyys aiheuttaa vuosittain miljardiluokan kustannukset. Toimet sen ehkäisemiseksi korostuvat epävarmassa maailmantilanteessa. Vaikka taloudellinen tilanne on vaikea, haluavat yritykset edistää henkilöstön työkykyä. Tiedot selviävät Ilmarisen laajasta tutkimuksesta.

Tutkimus: Epävarma maailmantilanne on lisännyt työkykyjohtamisen merkitystä

Tiedote 16.3.2026

Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärien kehitys jakaa Suomen kahtia

Työntekijämäärä väheni helmikuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -0,3 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Alueellisesti tarkasteltuna Länsi- ja Pohjois-Suomessa työntekijämäärät nousivat, kun taas Itä- ja Etelä-Suomessa suunta oli alaspäin.

Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärien kehitys jakaa Suomen kahtia

Uutinen 12.3.2026

Liputusilmoitus: Citycon Oyj

Ilmarisen omistusosuus Citycon Oyj:ssa alitti 11.3.2026 viiden prosentin rajan julkisen ostotarjouksen hyväksymisen johdosta.

Liputusilmoitus: Citycon Oyj
Lisää uutisia ja tiedotteita
Sivu päivitetty viimeksi