Ilmarisen toimitilarakennus ulkoa, kuvituskuva.
Uutinen 29.11.2021

Suomen ja Japanin välinen sosiaaliturvasopimus voimaan helmikuussa

Suomen ja Japanin välinen sosiaaliturvasopimus tulee voimaan 1.2.2022. Sosiaaliturvasopimus vaikuttaa Suomen ja Japanin välillä liikkuneiden ja liikkuvien henkilöiden sosiaaliturvaan, erityisesti eläketurvaan. Sopimuksen voimaantulon myötä sopimusvaltioon lähetetyt työntekijät välttävät kaksinkertaiset eläke- ja työttömyysvakuutusmaksut.

Sopimuksessa määrätään Suomen työeläkkeiden ja Japanin osalta Japanin eläkkeiden maksamisesta toisessa sopimusvaltiossa asuville henkilöille. Lisäksi sopimuksessa määrätään eläke- ja työttömyysvakuutukseen sovellettavasta lainsäädännöstä. 

Sopimus helpottaa yritysten toimintaa Japanissa

Sosiaaliturvasopimus tuo helpotuksia suomalaisyritysten toimintaan Japanissa. Japaniin työkomennukselle lähetetyt työntekijät jäävät Suomen lainsäädännön alaisuuteen, jolloin vältytään kaksinkertaisilta eläkevakuutusmaksuilta.

Suomeen Japanista palannut tai muuttanut henkilö hyötyy sopimuksesta. Hän voi saada oikeuden Japanin eläkkeeseen, vaikka ei olisikaan kuulunut Japanin eläkejärjestelmään tarpeeksi pitkään saadakseen eläkkeen Japanin lain perusteella.  

Lisätietoja: 

 

Ajankohtaista

Uutinen 19.12.2025

​​Ilmarisen nimissä lähetetty huijausviestejä​

Olethan tarkkana, jos saat meiltä tekstiviestin tai sähköpostia. Viime aikoina on havaittu huijaustekstiviestejä, joissa Ilmarisen nimissä pyydetään tunnistautumaan pankkiin erillisellä sivustolla esimerkiksi osoitteissa omt-avon.live/ llmarinen.help/ ilmarinen.com / ilmarinen-asiointi.com. Kyseessä on tietojenkalasteluyritys, jonka tarkoituksena on saada haltuun henkilökohtaisia tietoja, kuten verkkopankkitunnuksia.

​​Ilmarisen nimissä lähetetty huijausviestejä​
Lisää uutisia ja tiedotteita
Sivu päivitetty viimeksi